שופץ בית הכנסת על קבר רבי זושא

שופץ וחודש בית הכנסת 'נהר העדן' מול קברו של רבי זושא מאניפולי. בית הכנסת החדש מכיל 100 מקומות ישיבה

בן שאול , כ"ט בטבת תש"פ

ציון קברו של רבי זושא מאניפולי
ציון קברו של רבי זושא מאניפולי
צילום: דוברות אהלי צדיקים

בעיר אניפולי שבצפון-מערב אוקראינה, נשלמות ההכנות האחרונות של אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', לקראת הגעתם של המוני חסידים בשבוע הקרוב להתפלל על ציון רבי זושא מאניפולי זצ"ל.

זאת לרגל יום ההילולא של רבי זושא שחל ביום ב' שבט תק"ס, אשר השנה ימלאו 220 שנה להסתלקותו.

מתחם קברי הצדיקים באניפולי, בו טמונים 'המגיד הקדוש' ממעזריטש, רבי זושא מאניפולי ורבי יהודה לייב הכהן, מופעל משך כל ימות השנה על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', המשמרת את המקום הקדוש ברוח ובגשם.

לצד שמירה הדוקה 24 שעות ביממה והגשת כיבוד קל ושתיה קרה וחמה לכל הבאים להתפלל על קברי הצדיקים בכל עת ובכל שעה, עומדים לרשות המתפללים מקוה מפואר וכן חדרי אירוח המכילים עשרות מיטות לאורחים הבאים לשהות בצל הצדיקים.

בתקופה האחרונה שיפץ יו"ר האגודה הרב ישראל מאיר גבאי את בית הכנסת 'נהר העדן' השוכן מול ציוני הצדיקים שם התקיימו התפילות בימות החול ובשבתות בהן שהו אורחים באניפולי. כעת הוא מכיל מאה מקומות ישיבה.

הרב ישראל מאיר גבאי, יו"ר האגודה, ציין "כמו בכל שנה נקדם בס"ד את פני האורחים הבאים להתפלל על ציון הקודש של הרבי ר' זושא מאניפולי בימי היארצייט, בכיבוד קל ובשתייה קרה וחמה שיעמדו לרשות הציבור בחדר האוכל, הצמוד למקווה שהקמנו במתחם. מצידו הימני של המבנה בנינו מרפסת כהנים מפוארת ורחבה, תרומת ידידנו הדגול ר' שלמה יצחק כהן שיחי' מב"ב".

לדבריו, "השנה אנו נערכים לסיים את שיפוצו של בית הכנסת 'נהר העדן' שבנינו לפני שנים מול ציוני הצדיקים, אך לנוכח הצורך הדחוף להרחיב את המקום, שיפצנו את בית הכנסת והכפלנו את שטחו, וכיום הוא מכיל 100 מקומות ישיבה לרווחת המתפללים. בבית הכנסת החדש יצרנו שני פתחים, אחד לגברים ואחד לנשים, ואנו מקווים בע"ה לסיים את השיפוץ בחודשים הקרובים, לחן לכבוד ולתפארת".

המבקרים באוהל ציוני הצדיקים באניפולי ייחשפו למצבות החדשות שהוקמו לאחרונה על ידי אגודת 'אהלי צדיקים – גדר אבות', על קברי המגיד הק' ממעזריטש והרבי ר' זושא מאניפולי, לאחר שנמצאו הנוסחאות המדויקים שהיו על מצבות הקודש לפני מלחמת העולם השניה, שאז נחרבו הקברים ונהרסו האוהלים באניפולי.

"בימים האחרונים הוספנו לשפץ גם את מצבת הרה"ק רבי יהודה לייב מאניפולי זי"ע", הוסיף הרב ישראל מאיר גבאי, "ובכך השלמנו את מלאכת שיפוץ קברי הצדיקים בתוך האוהל הק' באניפולי, שצדיקים הפליגו בגודל קדושתו ומלפנים היו נוהגים שלא להיכנס לתוכו עם נעליים ואף טבלו במקווה לפני העלייה לציונים הקדושים".