מה אמר פוטין לרבה של רוסיה?

הנשיא הרוסי פגש את הרב לאזאר לאחר שובו מישראל וציין כי ברוסיה תופעת האנטישמיות לא קיימת לעומת אירופה.

מיכל לוי , א' בשבט תש"פ

הרב לאזאר
הרב לאזאר
צילום: לוי נאזרוב

ביקורו של הנשיא ולדימיר פוטין בישראל בשבוע שעבר הותיר רושם רב על יהודי רוסיה.

יחד עם פוטין, הגיע רבה של רוסיה הרב בערל לאזאר כחלק מהמשלחת הממשלתית שהגיעה מרוסיה לשרשרת האירועים הגדולים.

הנשיא עדכן את הרב הראשי על פגישתו בביתו של ראש הממשלה נתניהו עם יפה יששכר, ואת הדברים שאמר לה על בתה נעמה הכלואה במוסקבה.

על פי מקורבים לרב לאזאר, בפגישה עצמה אמרה יפה יששכר לפוטין: "בעשרת החודשים האחרונים, שהיתי בקהילה היהודית במוסקבה, שם הבנתי כמה הקהילה היהודית רוחשת לך כבוד, ושאין כל אנטישמיות ברוסיה רק בגלל המאמצים שלך".

דברים אלו באים על רקע המהלכים השקטים שניהל הרב הראשי הרב לאזאר לאורך התקופה למענה, יחד עם העזרה הרבה שהקהילה היהודית במוסקבה העמידה למשפחה מרגע המעצר, כמו לכל אסיר או אסירה הזקוקים לעזרה.

לדברי מקורבי הרב לאזאר, עם סיומם של האירועים, התבטא פוטין בפני הרב לאזאר, כי האירועים גרמו לו להתרגשות והנאה גדולה, והוא שמח לשמוע מהרב הראשי, על הכינוס המיוחד שייערך השבוע במוסקבה של "איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה", בו ישתתפו נציגים של יותר מ-200 קהילות יהודיות ברוסיה, המעניקים את כל שירותי הדת למאות אלפי יהודים ברחבי המדינה.

עוד סיפרו כי הנשיא ציין בפני הרב הראשי כי אין היום ברוסיה מצב של אנטישמיות, לעומת אירופה ואפילו ארה"ב בהן האנטישמיות כלפי יהודים גואה.

זאת, לדבריו, בשל פעילות אינטנסיבית של הממשל ופעילות הקהילה היהודית, תוך שיתוף פעולה הדדי, אשר גורם כבוד רב ליהודי רוסיה החיים בשלום עם כל העמים וכל הדתות שבמדינה.