בלוף גיוס החרדים: מתי תפורסם האמת?

שבועיים חלפו מהמועד שקבע הרמטכ''ל, ועדיין לא פורסמו ממצאי התחקיר של צה''ל אודות הזיופים בנתוני גיוס החרדים.

ערוץ 7 , ב' בשבט תש"פ

מוטי אלמוז
מוטי אלמוז
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ממצאי התחקיר של צה''ל אודות הזיופים בנתוני גיוס החרדים אינם מתפרסמים על אף שחלפו כבר שבועיים מהמועד שקבע הרמטכ''ל אביב כוכבי לאלוף במילואים רוני נומה העומד בראש ועדת הבדיקה.

על פי הערכות, העיכוב נובע מכך שהתחקיר חשף היקף זיופים עצום שנמשך לפחות עשר שנים.

אתמול (שני) פורסמה בחדשות 12 הקלטה של קצין צה''ל שעסק בשילוב חרדים במהלך העשור האחרון, שבה הוא מספר כיצד במו ידיו זייף את נתוני גיוס החרדים.

הקצין שמע את הדיווחים על ירידה במספר החרדים המתגייסים בשנה האחרונה, והחליט לספר את האמת לקצין אחר, שעוסק כיום בשילוב חרדים בצה"ל.

"אני הייתי חלק מהגועל נפש הזה, זו הסיבה שאני מרים אליך טלפון", תיאר הקצין. ''אני ספרתי, אני הייתי אחראי על זה", פתח את דבריו הקצין והוסיף: "כאחד שהיה די חתום על הנתונים האלה: לא היה גיוס חרדים לצה"ל. הנתונים שהיו לפני שנתיים-שלוש-ארבע-חמש-שש, די דומים לנתונים שהיו השנה".

נציין כי השיחה התקיימה עוד לפני חשיפת בלוף הגיוס על ידי כרמלה מנשה בתאגיד ''כאן''.

לדברי הקצין נעשו על הנתונים משחקים ומניפולציות: "אם תיכנס לתיקיות תוכל לבחור שמות ולמצוא אותם ברשימות". הקצין סיפר על הקושי שלו בעקבות מעשיו: "קשה לי, זה יושב לי על הלב כבר הרבה זמן. היו לי מפקדים שישבו לי על הראש ואמרו לי 'תכניס גם את זה ואת זה'".

הוא סיפר כי הלחץ שהופעל עליו והגיע מדרגים גבוהים יותר: "זאת קרוסלה של דלת מסתובבת. קריצות עין של ראשי אכ"א למיניהם וגווניהם לכל מיני אנשים בתוך הציבור החרדי, שבאו, יצאו ושחררו עריקים. זה היה רוח המפקדים, נגיד את זה ככה במילים עדינות".

המידע הזה הועבר בזמן אמת לידי ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז. למרות שהוא מכיר את העדות, אלמוז בחר להתייצב בוועדת חוץ וביטחון יחד עם ראש חטיבת תכנון ומנהל כ"ח אדם באכ"א ולטעון שלא היה זיוף מכוון, אלא שגיאה של "חוסר מקצועיות".

אלמוז הדגיש כי הדיווחים עד שנת 2015 היו תקינים, אך העדות שנחשפה נוגעת למעשים שבוצעו בצה"ל החל משנת 2012. לפי עדות של קצין שפגש את אורנה ברביבאי במהלך השירות הצבאי, שהייתה אז ראש אכ"א, טען כי הוא פנה אליה ודיווח לה על הנתונים, אך לדבריו היא "התעלמה מזה לחלוטין".

הקצין טען כי המערכת ביקשה לראות נתונים מסוימים ועשתה הכל כדי שזה יראה כרצונה: "זאת הייתה מערכת שהעלימה עין".

מלשכתב של ח"כ ברביבאי נמסר: ״ח״כ ברביבאי סיימה תפקידה כראש אכ״א בשנת 2014 ונראה שהאמירות האנונימיות המופיעות כעת הן חלק מקמפיין פוליטי. הטענות העולות לגביה הן שקר גס. ברביבאי קוראת לצה״ל להציג את כל הנתונים בשקיפות מלאה ולפרסם בהקדם את המסקנות על ידי ועדת האלוף נומה שמונה לבדוק הנושא״.