אחת ולתמיד: כמה קפה אפשר לשתות ביום?

כוס אחת ביום או פעמיים בשעה? יצאנו לבדוק אחת ולתמיד כמה כוסות קפה מומלץ לשתות ביום

מתנאל ראט , ג' בשבט תש"פ

רק נראה תמים
רק נראה תמים
צילום: iStock

מלבד להעיר אתכם בבוקר, לשתיית קפה יש עוד כמה יתרונות. אבל כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום? החלטנו לברר את העניין אחת ולתמיד.

כמו הרבה שאלות בריאותיות, גם לגבי כמות הקפה המומלצת ביום קשה לתת תשובה מוחלטת. מלבד הקפאין, כוס הקפה התמימה שלכם מכילה עוד מאות חומרים שונים שמשפיעים על הגוף בצורות שונות וקשה להעריך את ההשפעה של כל אחד מהם. בנוסף, גם אם נצליח להבין בדיוק את ההשפעות של כל החומרים בקפה, הוא עדיין ככל הנראה ישפיע בצורה מעט שונה על כל אדם.

למרות הכל, מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ניסו להעריך את כמות כוסות הקפה המומלצת לרוב האוכלוסייה. רוב המחקרים העריכו שכמות השתייה המומלצת היא בין 4-5 כוסות קפה ביום, ושיש לשתיית הקפה גם השפעות בריאותיות חיוביות.

חוקרים שבדקו את הרגלי השתייה והבריאות של אלפי אנשים, מצאו שנבדקים שנהגו לשתות כ4 כוסות קפה ביום, היו בעלי סיכון נמוך יותר לסוכרת, מחלות כבד ואף לפרקינסון. בנוסף, מסתבר שהקפה לא מעורר רק את הגוף שלכם, אלא גם את המוח. הקפאין מגביר את הפעילות המוחית ומוביל לשחרור חומרים כימיים שעשויים להעלות את מצב הרוח.

לא בטוח שזה מוגדר בתור כוס אחת
צילום: iStock

אבל למרות היתרונות הבריאותיים של הקפה, עדיין כדאי לצרוך אותו במידה. מחקר רחב היקף שבחן למעלה מ300,000 נבדקים מאוסטרליה בדק מהם ההשפעות של שתיה מרובה של קפה. התוצאות הראו שלמרות ששתייה של 4-5 כוסות ביום הועילה לנבדקים, שתייה של 6 כוסות קפה ביום ומעלה עלולה לגרום ללחץ דם גבוה ומחלות לב.

אז בפעם הבאה שמתחשק לכם קפה, תזכרו שגם אם המשקה השחור עשוי להיות בריא- זה עדיין לא אומר כלום על המאפה שמגיע איתו.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!