קורונה באיטליה: גם בתי הכנסת נסגרו

רבה של ונציה, הרב דניאל טוויטו, מספר לערוץ 7 על הבהלה מהתפרצות הנגיף ועל ההשפעה המורגשת בחיי הקהילה היהודית.

ניצן קידר , ב' באדר תש"פ

סגור עקב הקורונה. בית הכנסת המרכזי בונציה
סגור עקב הקורונה. בית הכנסת המרכזי בונציה
צילום: ללא

איטליה נמצאת בשבוע האחרון בתבהלה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה במדינה, וכמובן שגם החיים היהודיים מושפעים באופן משמעותי, בעיקר בצפון איטליה שם קיימת הוראה שלא לקיים כינוסים ואף לסגור מוסדות ציבור.

רבה הראשי של ונציה ושליח מכון 'שטראוס-עמיאל' מבית אור תורה סטון, הרב דניאל טוויטו, מספר לערוץ 7 על המצב החדש שנוצר.

"לבהלה יש השפעה משמעותית עלינו. כל השיעורים בוטלו ויש לנו תלמידים שאנחנו הולכים אליהם הביתה ללמד אותם והיום אנשים מפחדים ממגע ומעדיפים שלא יבקרו אותם. בית הכנסת שלנו סגור ונאלצנו ליישר קו עם החלטות העירייה.

''נאלצנו גם לסגור את המרכז הקהילתי ולבטל את כל השיעורים. אתמול היה לנו ערב מרתק כי בילינו רעייתי ואני במחשב כדי לתת באמצעים וירטואליים שיעורים לחברי הקהילה", מספר הרב טוויטו.

הרב דניאל טוויטו
צילום: ללא

הוא מביע צער רב על כך שהשבת בית הכנסת, לראשונה זה מאות שנים, לא יהיה פעיל. "לא תהיה תפילה בשבת הקרובה. הגיעה הוראה חד משמעית של העירייה והמחוז שיש לה תוקף חוקי ואנחנו חייבים ליישר עם זה קו. יש כאן גם שיקול הלכתי, מעבר ל'דינא דמלכותא דינא'. לא אומרים לך לא להתפלל אלא לא להתכנס.

''שיקול נוסף הוא שהקהילה אינה צעירה, יש הרבה מבוגרים ואלה קבוצות סיכון שאי אפשר להפגיש אותם עם תיירים. לא רצינו לקחת כאן סיכון. יכול מאוד להיות שאנשים פרטיים יארגנו לעצמם מניינים, אבל כקהילה אנחנו לא מפעילים שום דבר מסודר ורשמי".

גם באופן האישי, הרב טוויטו ורעייתו, מרגישים את המצב באופן משפחתי. "אשתי ואני הגענו לכאן לפני חצי שנה לשליחות. הילדים והנכדים נותרו בארץ והיו כבר עם כרטיסים בדרך לכאן וביטלנו הכל ומעבר לנזק הכלכלי יש לנו גם עוגמת נפש מכך. אנחנו לא יודעים אם בפסח נוכל לראות אותם".

הקהילה היהודית בונציה נאלצה להתמודד עם מצב ייחודי והרב טוויטו מספר שהדבר לא פשוט עבורם. "התחושה של הקהילה קשה. התחושה של להיות ביחד נגוזה ובעיקר כולם ציפו מאוד לפורים וכמובן כל ההכנות נפסקו. פורים בכל מקרה לא ייראה כמו שהוא אמור להיראות ואנחנו כבר מסתכלים לעבר פסח. בדרך כלל אנחנו עושים כאן שני סדרים קהילתיים ומדובר בהזמנות של מוצרים והכנות והכל כרגע עומד.

''בקהילה לא חוו חוויה כזו מעולם. נשיא הקהילה סיפר לי הבוקר כי גם בתקופת ההורים שלו במלחמת העולם לא סגרו את בית הכנסת. זה מלחיץ ולא נעים וכואב לומר שבית כנסת סגור".