נגיף הקורונה: להקפיד על היגיינה ולשטוף ידיים

פרופ' איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "ייקח עד שנה לפיתוח חיסון, אם החומרה תתגבר הבדיקות יהיו מהירות ויתפשרו על הבטיחות"

103FM , ז' בשבט תש"פ

קורונה
קורונה
Reuters

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו שוחח היום (ראשון) עם אריה אלדד ובן כספית, ישירות מארגון הבריאות העולמי בז'נבה, והתייחס להכנות העולמיות לקראת תרחישים בהם הקורונה תתפשט ברחבי העולם.

"זו הפעם החמישית בעשור האחרון שמכריזים על מצב חירום עולמי, היו כבר הכרזות סביב האבולה והזיקה. זה משהו שקורה כל שנתיים בממוצע, ועדיין בארגון הבריאות העולמי מוטרדים מאוד מהתפשטות הנגיף בתוך סין", סיפר פרופ' גרוטו, והתייחס לשיעור המיתה במחלה, "מתוך 1,000 חולים שידבקו 30 ימותו".

לדבריו ההדבקה הרבה יותר קלה לעומת מחלות אחרות, "טיפות מגיעות ממי שמתעטש או משתעל ועלולות להדביק רבים בסביבתו. אפשר להגיד שזו הדבקה דרך אוויר".

בהמשך התייחס לשמועות סביב המחלה, ואמר: "אני חושב שמדובר בניסיון לייצר פייק ניוז. עובדים ברצינות לפתח חיסון לקורונה, וככל שהחומרה תהיה יותר גדולה ימהרו לתת אותו לציבור מבלי לנסות ולחקור את תופעות הלוואי של החיסון. קשה לדעת מה יהיה, ואם לא נייצר חיסון כזה אצלנו אני לא בטוח שנהיה בין המדינות הראשונות שיקבלו חיסון כזה". עוד הוסיף פרופ' גרוטו: "גם עם האבולה, מחלה קטלנית, פיתחו את החיסון במהירות, מבלי לעבור את כל השלבים הרגילים".

כשנשאל פרופ' גרוטו על התנהלותה של מדינת ישראל סביב ווירוס הקורנה אמר שכרגע מאפשרים רק לאזרחים ישראלים שהגיעו מסין להיכנס לארץ, ולא לאזרחים לא ישראליים, "בסופו של יום מה שחשוב זה שאם אזרח ישראלי חוזר מסין ומפתח חום כדאי שיפנה לבדיקה. מעבר לזה ההמלצה היא שישבו בבית, ושבני משפחתו יצמצמו את המגע איתו כמה שרק אפשר".

לסיום התייחס פרופ' גרוטו לטרנד המסיכות על הפנים, האם זה יעיל? לא בהכרח. לדבריו יש להחליף את המסיכה כל שעתיים בערך, "זכרו שזה יכול לעבור גם במגע, ולכן חשוב מאוד להקפיד על היגיינה ולשטוף ידיים".