לחסוך בהוצאות האינטרנט? זה בכף ידכם

בדיקה של משרד התקשורת מגלה כי הציבור הישראלי לא מודע למגוון החלופות של חבילות אינטרנט בשוק התקשורת ולאפשרות הפחתת התשלומים.

שמעון כהן , ט' בשבט תש"פ

אפשר לחסוך
אפשר לחסוך
צילום: אייסטוק

משרד התקשורת מפרסם דו"ח לציבור בנושא סוגי ותעריפי חבילות שירותים בתחום האינטרנט. ממסקנות הדו"ח עולה כי הציבור לא מודע למגוון החלופות של חבילות אינטרנט בשוק התקשורת ובאמצעות התנהגות צרכנית נכונה, משקי הבית יכולים להפחית את ההוצאה החודשית ולקבל מוצר בעל איכות זהה.

במשרד התקשורת מציינים כי מסקר התנהגות צרכנים שנערך (ינואר 2020) עולה שכ-23% מהלקוחות ששינו תוכנית או עברו ספק בעקבות שיקולי מחיר, הצליחו להוזיל את חבילת האינטרנט שלהם ב-21%-50%.

במשרד מציגים מספר דוגמאות להמחשת האפשרויות העומדות בפני הצרכנים:

לקוח ישראלי המבקש להתחבר לחבילה במהירות של 40 מגה על גבי תשתית של בזק - במידה וביצע התקשרות מול בעל התשתית בנפרד ומול ספק גישה בנפרד ("חיוב מפוצל") משלם בממוצע כ-107 ₪ לחודש. בשוק סיטונאי (BSA) ישלם הלקוח בממוצע רק כ-80 ₪ לחודש!

מהנתונים שנאספו על ידי משרד התקשורת עולה כי דווקא החבילה הפחות אטרקטיבית, הן מבחינת המחיר והן מבחינת המורכבות הצרכנית, חיוב מפוצל ברשת בזק או ברשת הוט, היא החבילה הנפוצה ביותר בקרב רוכשי חבילות אינטרנט זאת למרות שחבילה זו משווקת בתעריפים גבוהים יותר בהשוואה לחלופות הקיימות כיום בשוק. כלומר: בדיקה של הלקוחות על התשלומים החודשיים שלהם יכולה להפחית את התשלומים לחברות התקשורת, ועדיין להנות ממוצר באיכות זהה.

מעבר לעידן הסיבים האופטיים: בשנתיים האחרונות מוצעות בשוק גם חבילות גלישה אולטרה מהירות במחירים דומים לחבילות המשווקות של מהירויות גלישה נמוכות בפער ניכר. המשרד פועל על מנת לייצר תנאי שוק שיאפשרו האצת קצב פרישת הסיבים בידי החברות, על מנת שנתחים יותר ויותר גדולים מהציבור יוכלו ליהנות גם מטכנולוגיה זו. אנו מצויים בתקופת מעבר בין הטכנולוגיות מנחושת - לסיב. בפרק זמן של שנתיים נפרשו רשתות סיבים אולטרא מהירות ל-25% ממשקי הבית במדינת ישראל ומהדו"ח עולה כי על אף שקצב המעבר לסיבים התגבר משמעותית בשנת 2019, עדיין שיעור החיבורים רחוק מהרמה באירופה.

מסקר שערך המשרד בקרב צרכנים בתחילת 2020 עולה כי שיפור מהירות האינטרנט ומחיר טוב יותר - אלו שתי הסיבות העיקריות לשדרוג חבילת אינטרנט וכי הגורם העיקרי שלא לשדרג/לשנות את ספק האינטרנט, היא חוסר בזמן.

כמו כן עולה מהסקר כי שניים מכל שלושה משיבים מעדיפים לשלם את שירותי האינטרנט שלהם בתשלום אחד, דרך ספק השירות או ספק התשתית, וכי שליש מאלו שזוכרים כמה הם משלמים בחודש, מדווחים שגובה התשלום החודשי הוא לפחות 91-120 ₪. ממסקנות הדו"ח עולה כי ניתן בהחלט להוזיל מחירים אלו.

כשליש מהמשיבים לא יודעים לומר כמה הם משלמים בחודש על חבילת האינטרנט שלהם.

״רפורמות השוק הסיטונאי מאפשרת ללקוחות לגלוש על אותה תשתית בזק שכבר מחוברת להם בבית במחיר מוזל יותר. במקום לשלם לבזק, הלקוח משלם לספק האינטרנט שמסבסד עבור הלקוח את מחיר הבזק ומעביר לבזק את התשלום בשם הלקוח״ אומר משה רוזנטל, סמנכ״ל הטכנולוגיות באינטרנט רימון.

רוזנטל ממחיש את הצעד הדרסטי ברפורמה עבור הלקוח הקטן ואומר: ״לפי המחירון המפורסם באתר בזק תשתית במהירות 100 מגה עולה כ-142₪, דרך ספק האינטרנט יוכל לשלם כ-80 ₪ בחודש בלבד, חיסכון של כ-60₪ לחודש ועד כ-720₪ בשנה למשפחה. סכום לא מבוטל״.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il