היורשת של מרקל פורשת

המנהיגה שתפסה את מקומה של מרקל בראשות המפלגה הנוצרית-דמוקרטית ואמורה היתה להיות קנצלרית גרמניה הבאה הודיעה במפתיע על פרישתה.

ניסן צור , ט"ו בשבט תש"פ

אנגרט קרמפ-קרנבאאואר
אנגרט קרמפ-קרנבאאואר
צילום: REUTERS/Hannibal Hanschke

אנגרט קרמפ-קרנבאאואר, היורשת של הקנצלרית אנגלה מרקל בראשות מפלגת "האיחוד הנוצרי-דמוקרטי" ומי שנחשבה למועמדת בולטת לרשת את מקומה של מרקל גם כקנצלרית גרמניה הבאה, החליטה לפרוש מהנהגת המפלגה.

קרמפ-קרנבאאואר, 57, נבחרה לראשות מפלגת השלטון בדצמבר 2018 ומאז פעלה בצילה של הקנצלרית מרקל.

ההודעה על הפרישה מגיעה לאחר שרבים פקפקו ביכולת שלה להנהיג את המפלגה לניצחון בבחירות ולהיבחר לקנצלרית החדשה בשנה הבאה, כאשר גם הסערה הפוליטית בעקבות שיתוף הפעולה בין מפלגת "האיחוד הנוצרי-דמוקרטי" למפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" בבחירות לראשות מדינת תורינגיה בגרמניה, שהובילה למועמד מוסכם על שתי המפלגות ששיתפו לראשונה פעולה במגרש הפוליטי, הובילה ככל הנראה להודעה.

במסיבת עיתונאים שכינסה אמרה קרמפ-קרנבאאואר כי תישאר בתפקידה עד לבחירות החדשות לראשות המפלגה שיתקיימו בקיץ הקרוב, וכן תישאר בתפקיד שרת הביטחון אותו היא ממלאת כיום.

"אני לא אתמודד על תפקיד הקנצלרית. ההחלטה התבשלה בתוכי כבר זמן רב. אני עושה אותה לטובת מפלגת "האיחוד הנוצרי-דמוקרטי". בעיניי, אין לכך השפעה על הקואליציה הרחבה בגרמניה", אמרה קרמפ-קרנבאאואר במסיבת העיתונאים.

עם זאת, פרשנים פוליטיים טוענים כי מרקל עצמה לא אפשרה ליורשת המיועדת שלה להפעיל סמכויות, ולמעשה המשיכה בשלטון היחיד שלה בגרמניה.