נגיף הקורונה
סוגרים שכונות בסין על יושביהן

שרית שי מתריעה מסרטוני אימה שיתכן והם מפוברקים להגברת הפחד מהמתרחש בסין: "סוגרים שכונות על תושביהן, מונעים תרופות מאזרחים".

שמעון כהן , י"ז בשבט תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

שרית שי, מומחית לסין ומדריכת תיירים, עוקבת מקרוב אחרי קצב ההתפתחויות בסין לנוכח בהלת נגיף הקורונה.

בראיון לערוץ 7 היא מתריעה מסרטונים מפוברקים שנועדו ככל הנראה להגדיל את האימה בסין עצמה ומחוצה לה. בנוסף היא קוראת לסיוע ישראלי טכנולוגי למערכת החינוך המוקפאת שבמדינת הענק.

"הדברים יוצאים מכלל שליטה ואני מנסה לשים ברקס", אומרת שי. "היום התפרסם סרטון קשה שבו מראים שמכניסים שלושה ילדים קטנים לתוך שק. אני עדיין בודקת את זה, אבל לפי שמועה זה סרטון משנת 2017. אל תתייחסו לזה כאמת בלי שהנושא נבדק ואומת. אני מחכה לעידכונים".

לדבריה לסרטון ולתמונות המזעזעות "יש כבר מיליוני צפיות, אבל יכול להיות שזה סרטון ישן". עוד מתייחסת שי לסרטון בו נראות ונשמעות יריות ברחובות סין. "מדובר בסרטון שפורסם לפני למעלה מחודש", היא קובעת ומבהירה כי מדובר בשני חלקי סרטון ולאנשים הנראים צועדים בסרטון אין קשר לירי, על אף שהוא נשמע ברקע. "יכול להיות שזו עריכה או זיקוקים או צירוף סרטונים כדי להגביר את החרדה והכעס כלפי השלטון".

שי קוראת להפסיק את הדיווחים הסותרים סביב המסכות. "ראיתי כתבות על כן מסכה או לא. זה עדיף מכלום. אם הולכים למקום שיש בו הרבה אנשים תשימו מסיכה. זה לא נעים וכו', אבל אם בכל העולם החליטו שהמסכה מגנה אין סיבה שבישראל המסכה לא מגנה".

בדבריה קוראת שי לאנשי חינוך ולאנשי סטראטאפ להרכיב בהקדם תכנית לימודית מותאמת לכמאתיים מיליון ילדי סין שמנועים מללכת לבתי הספר. "יצאה הודעה בשנחאי שרק בראשון למאי הילדים יחזרו ללימודים, כלומר לא יחזרו, כי זה כבר כמעט סוף השנה".

"סינים מתייחסים אלינו כאל סטראטאפיסטים. אם מישהו יכול לעזור עם תכנית שתסייע גם לילדים ישראלים וגם לילדים סינים זה דרוש", אומרת שי ומציינת כי "יש כבר אנשים שלא מעוניינים להיחשף ואני הצינור שלהם לתיאום הטכנולוגיה המותאמת".

"צריך לצאת מהאטימות והאדישות. קורה כאן אסון בעולם. מה שקורה בסין זה לא שפעת או שפעת חזירים. הם עוד לא יודעים מה קורה שם. כשהם אומרים שחיסון יהיה בעוד שנה וחצי זה יהיה לפחות בעוד שנתיים. זה עצוב מאוד".

על האופן בו מתנהלות הרשויות בסין כלפי האזרחים היא מספרת: "לוקחים בסיסים של מיטות וחוסמים כניסות לשכונות הקטנות והסגורות. יש שם שכונות קטנות שמרוכזות בתוך השכונות, אבל לא נותנים לצאת וחוסמים את הדרך עם בסיס של מיטות. אני שואלת חברים אם הם יוצאים והם מספרים שיש אישור לאדם אחד לצאת פעם אחת ביום אחרי ניקוי וטיהור, כדי לקנות אוכל להביא תרופות וכו'".

ואולם גם תרופות כבר לא ניתנות לאזרחים בסין: "בבתי המרקחת הורדו כל התרופות לשיעול כדי שאנשים לא יתרפאו ויהיה אפשר לזהות מי חולה. מרתכים כניסות לבניינים. אלפי ילדים נשארים לבד בבתים. כישראלים בואו נעשה משהו בנוגע לחינוך ונתרום להם מהידע שלנו", דברי שי.