למה דווקא ''קוקפיט''?

ג'ויסטיק, הליקופטר וקוקפיט - הנה ההסבר למקורם של שישה מושגים שגורים בחיל-האוויר

שירה פיינסקי, אתר חיל האוויר , י"ז בשבט תש"פ

חיל האוויר
חיל האוויר
פלאש 90

בחיל-האוויר משתמשים בשפה הייחודית רק לה. ייתכן שכאשר חיילים מזרוע היבשה יאזינו לה, לא יבינו מה נאמר.

אך אפילו אנשי חיל-האוויר, המדברים במונחים בשימוש יומיומי, לא מודעים להיסטוריה מאחורי המילים האלו. למה לקוקפיט קוראים קוקפיט, מדוע קרב אוויר-אוויר נקרא dogfight ומאיפה הגיע המונח הליקופטר? התשובות בכתבה שלפניכם.

הסיפור מאחורי שישה מושגים

המונח בידון, נמצא בשימוש רחב בעולם מטוסי-הקרב. בידון הוא מיכל דלק חיצוני הנישא על ידי כלי-הטיס. את המיכל ניתן להשליך לאחר שהתרוקן או במקרה של מצב חירום. מה מקור המילה? המילה בידון בצרפתית היא מיכל, ונלקחה בהשאלה לעברית.

ג'ויסטיק, ובשמו הנפוץ יותר - סטיק (מוט היגוי), הוא האמצעי של הטייס לשלוט על המטוס בנוסף למצערת. למקור המילה השערות רבות. אחת מהן היא שהמונח ג'ויסטיק הוטבע לראשונה בתחילת המאה ה-20 על ידי טייס צרפתי בשם רוברט פלטרי, ועל פי השערה אחרת קבוצה של טייסים תבעה לעצמה את המונח, ביניהם רוברט לורן וא.א.ג'ורג'. על פי ממצאים היסטוריים לורן השתמש במונח ביומנו עוד בשנת 1909, ונטען כי ג'ורג' המציא את ה"ג'ורג' סטיק" שלאחר מכן התגלגל לשמו המוכר - ג'ויסטיק.

קרבות אוויר-אוויר התנהלו לראשונה במלחמת העולם הראשונה באמצעים מאולתרים, ועם התקדמות המלחמה התפתחה האסטרטגיה של המטוסים הלוחמים. השם האנגלי לקרבות הוא dogfight, ככל הנראה מהטקטיקה שלפיה מטוס-קרב מנסה להפיל מטוס אויב באמצעות התמקמות מאחורי זנב מטוס האויב, בדיוק כפי שכלבים עושים.

בחיל-האוויר יש שישה סוגי מסוקים. אך מאיפה הגיע המילה מסוק, וכן מה מקור השם הלועזי לכלי-הטיס - הליקופטר? המילה הליקופטר היא הלחם של המילים ביוונית "הליקוס", שמשמעותה סליל והמילה "פטרון" שמשמעותה כנף, שכן המסוק הוא כלי-טיס בעל כנף סובבת.

בשפה העברית, המילה מסוק נגזרת מהשורש נס"ק, כלומר "עלה", המופיעה בתנ"ך בספר תהילים. התיעוד הראשון למונח מסוק מופיע בשנת 1951, בוועדת מונחי צה"ל. עם זאת, לקח זמן רב עד שהשתמשו במילה בחיל-האוויר באופן נרחב.

המונח קוקפיט מוכר לכול, אך אין ספק שזהו שם די משונה לתיאור תא הטייס. מקור השם הוא בשפה האנגלית, ומקושר למונח העתיק של עמדת ה"קוקסווין", אשר היה אחראי לתמרון וניווט בחלק האחורי של ספינות. בשפה האנגלית היומיומית המונח "קוקסווין" תיאר תאים ששימשו לקרב תרנגולים, וכן שייקספיר השתמש במונח זה על מנת לתאר את האזור בבסיס במת התאטרון.

במאה ה-17 וה-18 המילה קוקפיט החלה להיות בשימוש בספינות המלחמה של הצי מלכותי, ותוארה כמקום בו מציבים קצינים צעירים בסיפונים התחתונים. כשהחלו לבנות את המטוסים הראשונים, המילה הגיעה גם לעולם האווירי, ובשנת 1914 מופיע התיעוד הראשון לשימוש במונח כתיאור לתא הטייס.

קברניט הוא אדם העומד בראש תפעולה של אונייה, או הטייס הראשי המטיס את המטוס. מעניין לגלות כי המילה נכנסה לתלמוד מן השפה היוונית, שבה המילה kibernan"" פירושה להנהיג, או לנווט.

יחד עם זאת, לחיל ישנם עשרות מושגים שלא ברור מניין הגיעו, כמו "קלירנס", ה"קוביה", כפתור ה"פיקל" ועוד. מכירים מונחים נוספים שלא ידוע מה מקורם ויכולים לתת מידע בנושא? מוזמנים לכתוב לביטאון חיל האוויר.