החלום של ארווינג התגשם

ארווניג בינשטוק שריד שואה בן 93 מארה"ב הגשים חלום: לבקר בכנסת, לפתוח ביד ושם תיק חסידת אומות העולם שהצילה אותו ולחבק חיילי צה"ל

ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

ארווניג בינשטוק עם הנהלת הכנסת
ארווניג בינשטוק עם הנהלת הכנסת
צילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

ביום הולדתה של הכנסת, בשיאה של פגרת הבחירות, שמע מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' על חלומו של ארווינג בינשטוק לבקר בכנסת, והזמין אותו לערוך סיור ייחודי ולהיפגש עם הנהלת הכנסת שבאה לשמוע את סיפור הישרדותו עוצר הנשימה.

סחרוביץ' אמר בפתח דבריו כי הנושא קרוב לליבו משום שגם סבו וסבתו הם ניצולי שואה, "כילד שמעתי את סיפורי הזוועה על מעללי הנאצים ולכן זה הכבוד הגדול שלנו לארח אותך כאן בכנסת, בירושלים, תודה שאתה משתף אותנו בסיפור חייך".

"צריך היה לחיות תחת שלטון הנאצים כדי להבין מה הם עשו לנו", השיב ארווינג, "אנחנו חיים, הצלחנו לשרוד ויש לנו מדינה. כשבאתי לכאן לראשונה וראיתי שוטר התחלתי לבכות". במפגש סיפר כיצד נולד בגרמניה ביוני 1926 ונמלט להולנד כשהוא רק בן 12. "משפחתי המורחבת לא שרדה. אשתי נפטרה לאחרונה ואין לנו ילדים, אין לי עוד משפחה ולמזלי יכולתי לבוא לביקור בישראל יחד עם חבריי הטובים. קשה לי להאמין שתמונת הורי מתנוססת על מרקע הפרלמנט הישראלי שהוקם כנגד כל הסיכויים".

במהלך הסיור בכנסת הפגישה מנהלת מרכז המבקרים תמר פוקס את ארווינג עם מדריכי המרכז שרצו גם הם לשמוע את סיפור הישרדותו והדמעות לא איחרו לבוא. "אתה דוגמא ומופת לכולנו", אמרה פוקס כשארווינג שיתף כי לסיפורו נחשפו למעלה מ-6000 תלמידים אמריקאים לא יהודים. מדריכי המרכז אמרו לו: המפגש איתך זאת הדרך המרגשת ביותר לחוות את יום הולדתה ה71 של הכנסת: משואה לתקומת ישראל.

"צריך לספר מה עשו לנו הנאצים כדי שלא תהיה שואה שנייה", אמר ארווינג, "זאת השליחות שלי והביקור בארץ הוא הגשמת חלום. במשך 2000 שנים התפללנו ומתנו והנה אני היום בכנסת ישראל, בארץ שיש לה את הצבא החזק במזרח התיכון ואני חי כדי לראות את זה. מבחינתי זה הכל".