הרב עמיחי אליהו: "לא ניתן ליצור זהות בלי מחויבות"

יו"ר איגוד רבני קהילות נאם בבית הנשיא וסיפר על המסע שעבר בארה"ב עם ארגון "גשר" ועל המפגש עם יהדות התפוצות.

ערוץ 7 , י"ח בשבט תש"פ

הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות נאם אמש (רביעי) בבית הנשיא בירושלים בנוגע ליהדות התפוצות. הרב עמיחי סיפר על המסע המרתק שעבר לפני חודש עם ארגון "גשר" בארה"ב, שעסק בקשר עם יהודי ארה"ב ויצירת מודעות לאתגרים שעומדים בפניהם.

את הנאום פתח בציטוט ממגילת העצמאות המדבר על המחויבות של מדינת ישראל לקלוט את יהדות התפוצות, קיבוץ גלויות ולפיתוח המדינה לכל תושביה.

"הפיזיותרפיה הנפשית שעברתי במסע זה ושאני עדיין עובר, מחייבת אותי לחשבון נפש על המשמעויות של האחים הנוספים שגיליתי בתוכי מעבר לים. ואני מדגיש 'בתוכי' משום שתמיד ידעתי שהם שם. שמעתי היטב לשיחם של אחי, לדאגתם העמוקה ולכאבם הגדול ביחס לדור הבא בארה"ב, בעיקר בסוגיית ההתבוללות".

והוסיף "ההתמודדות עם ההתבוללות שמטרידה את כולנו לא תצלח, אם הבסיס שנבנה יהיה רק סביב יוזמות של 'תיקון עולם', של ערכים אוניברסליים שכולנו מסכימים עליהם. היא תצלח מתוך הכרת המכנה המשותף העמוק שעשה אותנו לעם וגם ימשיך לקיים אותנו לנצח. אסור לאף אחד לוותר על מרכזיותה של ארץ ישראל ושל מדינת ישראל, כמקום שעושה אותנו לעם, על מנת 'לקרב' מאן דהוא. מדינת ישראל על אף אתגריה הרבים אינה 'הגורם המפריד' בין ישראל לתפוצות אלא אדרבה היא הלב שמחבר את כולנו. וכמו שמדינת ישראל הינה מרכיב ליצירת שייכות".

הרב עמיחי אף סיפר על עבודת איגוד רבני קהילות הנושא יהדות התפוצות ואמר: "מזה כשנתיים אנחנו עובדים בשיתוף פעולה בין איגוד רבני הקהילות וארגון ה-OU על מיזם להעמקת המודעות ליהדות התפוצות בציבור הדתי לאומי שמחובר ויודע לקחת על עצמו משימות לאומיות. המשימה הראשונה שלנו היא שיכירו קודם כל את האתגר בחיבור עם יהדות התפוצות".

בסיום הנאום, עלתה לבמה מנחת האירוע, העיתונאית דנה ויס, הביעה את התרגשותה מדבריו של הרב עמיחי ואמרה: "תרשו לי לחרוג לרגע מהפרוטוקול ולהגיד שהמילים שלך ריגשו אותי מאוד. באמת חזון אחרית הימים וטוב שבאמת אתה פתוח וכולם פתוחים למחשבות אחרות".