'כך לכד סבא שלי את רודולף הס'

לאחר עשרות שנות שתיקה שמעה רבקה דונין מאביה על המבצע המודיעיני והחקירות אותם הוביל סבה המנוח בדרך ללכידת מפקד מחנה אושוויץ.

שמעון כהן , י"ח בשבט תש"פ

קרל אברהמס ז"ל
קרל אברהמס ז"ל
צילום: אלבום משפחתי

בימים אלה יוצאת רבקה דונין ומפיצה את סיפורו של סבה, קרל אברהמס, שהיה חלק מרכזי בפעילות ללכידתו של מפקד מחנה אושוויץ, רודולף הס ואחראי להירצחם של כ2.5- מיליון יהודים. שוחחנו איתה על סיפורה המשפחתי המיוחד.

מדבריה של דונין עולה כי סבה היה איש מודיעין בצבא הבריטי שנשלח על ידי מפקדיו עם עוד קבוצת אנשי מודיעין לגרמניה, שם הוטלה עליו משימה להתחקות אחרי פושעים נאציים.

בחודש נובמבר 45' נלכדה רעייתו של רודולף הס והיא הובאה לחקירה אותה הוביל סבה של דונין. לאורך חודשים של חקירה שיקרה רעייתו של הס וטענה שאינה יודעת היכן הוא ושלא פגשה אותו מזה חודשים. ממכתבים ששיגר סבה של דונין לסבתא עולה כי כבר מראשית החקירה היה ברור לו שהנחקרת משקרת. זאת בעוד שותפו לחקירה נטה להאמין לה.

בחודש מרץ 46', לאחר לא פחות מ-1600 שעות חקירה נשברה אשתו של רודולף הס וסיפרה כי בעלה מסתתר בחווה מסוימת בגרמניה. סבה של דונין והחוקר שאתו הגיעו לאותה חווה על מנת ללכוד את הפושע הנאצי הבכיר. על פי העדות שכתב רודולף הס עצמו סבה של דונין והחוקר שאתו היו השניים היחידים שהגיעו ללוכדו בחווה המדוברת, אולם להערכתה השניים לא היו מסוגלים לבצע זאת לבדם וככל הנראה היו להם שותפים בלכידתו חיילים בריטיים שהתלוו אליהם.

דונין מספרת כי רודולף הס נלכד בעודו בפיג'מה ובתחילה מיהר להכחיש ולטעון שהוא אינו האיש אותו הם מבקשים ללכוד, אלא אדם אחר בשם לנג פראנץ, אך הוא זוהה כהס בין השאר גם בשל טבעת שענד על אצבעו ובה השם 'הס'.. מאוחר יותר הובאו גם ניצולי ממחנה אושוויץ שאישרו את זיהויו באופן מוחלט.

לסיפורו של סבה התוודעה רבקה דונין רק לפני שבע שנים כאשר אביה סיפר לה על קורותיו של אביו. הוא לקח אותה ל'יד ושם', שם הראה לה את אסופת המכתבים והמסמכים שסבתא העבירה ל'יד ושם' על פי בקשתו של סבה עצמו. דונין מציינת כי ב'יד ושם' ניתן למצוא בין השאר גם את וידויו של רודולף הס עצמו, הוידוי בו הוא מספר על לכידתו.

"אחרי שסבא שלי נפטר סבתא שלי מצאה מכתב שבו הוא כותב שהוא רוצה שהמסמכים יעברו ליד ושם", היא מספרת ומציינת כי עד כה לא ברור לה מדוע אביה שמר את סיפורו של סבה בסוד במשך שנים ארוכות.