ארה"ב והטאליבן בדרך להסכם שלום?

שר ההגנה האמריקאי אישר כי ארה"ב והטאליבן הגיעו להסכם הפסקת אש של שבוע, בדרך לחתימה על הסכם שלום שיוציא את צבא ארה"ב מאפגניסטן

ניסן צור , כ' בשבט תש"פ

הנשיא טראמפ באפגניסטן
הנשיא טראמפ באפגניסטן
צילום: REUTERS/Tom Brenner

לאחר 18 שנים של מלחמה, ארה"ב וארגון הטאליבן בדרך לחתום על הסכם שלום שיביא לנסיגת כוחות צבא ארה"ב מאפגניסטן.

בתדרוך לעיתונאים בבריסל אמר שר ההגנה האמריקאי כי ארה"ב והטאליבן הגיעו להסכם על הפסקת אש למשך שבוע, כאשר לאחר מכן יימשכו השיחות על הסכם שלום קבוע.

"אמרנו לאורך כל הדרך כי הפיתרון הטוב ביותר באפגניסטן, אם לא היחיד, הוא הסכם פוליטי. התקדמנו בנושא הזה ואני מקווה כי בקרוב יהיה לנו עוד מה לדווח בנוגע לכך. ההשקפה שלנו היא כי שבעה ימים ללא אלימות הם מספיקים בינתיים, אך הגישה שלנו לכל התהליך תהיה מבוססת על תנאים ברורים", אמר אספר.

הוא לא עידכן מתי צפויה חתימה על הסכם השלום, אולם הנשיא טראמפ אמר כי "הסכם השלום קרוב מאוד" לדבריו. הוא הוסיף כי "אני חושב שאנחנו קרובים מאוד. אני חושב שיש סיכוי טוב שתהיה עסקת שלום. אנחנו נדע יותר במהלך השבועיים הקרובים".

אם אכן ייחתם הסכם שלום בין ארה"ב והטאליבן, הוא יביא לסיום הסכסוך האלים שנמשך מעל 18 שנים וגבה את חייהם של אלפי בני אדם.

ההסכם גם יביא לנסיגתם של 3000 חיילי צבא ארה"ב המוצבים באפגניסטן. על פי בכיר בממשל האמריקאי שביקש להישאר בעילום שם, בתמורה לנסיגת ארה"ב יספקו ראשי הטאליבן ערבויות בטחוניות שונות וייפתחו בשיחות עם הממשלה בקאבול בנסיון להגיע להסכם שלום קבוע.