מי ירכוש את מכתבי הרב קרליבך?

קובץ מכתבים אישיים של מי שזכה לימים לכינוי "הרבי המרקד" יעמדו בקרוב למכירה פומבית. המכתבים נכתבו לפני קרוב ל-60 שנה.

ערוץ 7 , כ"א בשבט תש"פ

הרב קרליבך
הרב קרליבך
צילום: יח"צ

קובץ מכתבים אישיים בני כמעט 60 שנה התגלגלו לבית המכירות "ווינרס" ועומדים למכירה פומבית כשהכותב הוא לא אחר מרבי שלמה קרליבך, מי שנודע לימים בכינויו "הרבי המרקד".

באחד המכתבים שנכתב באנגלית בכתב ידו ובחתימת של רבי שלמה קרליבך הוא מזכיר כי הוא עומד לפני הוצאת תקליטו המפורסם 'פתחו לי שערי צדק' (1963), בראשית דרכו המוסיקלית ותחילת עידן ההופעות הגדולות יחד עם הקהל ששר עמו בצוותא.

בין מכתביו של קרלביך נמצאו גם מכתבים ארוכים בגרמנית אותם כתב אביו של רבי שלמה, הרב ד"ר הרטוויג נפתלי קרליבך ששימש כרב ראשי של הקהילה היהודית בבאדן שבאוסטריה.

לאחר האנשלוס, סיפוח אוסטריה לגרמניה הנאצית, ב-14 ביולי 1938 ברח הרב קרליבך האב עם משפחתו לליטא, שם ינק הנער שלמה את משנתו החסידית, שתהיה לימים סימן ההיכר שלו, ולאחר מכן בשנת 1939 עבר עם משפחתו לניו-יורק וכיהן כרב בית הכנסת "קהילת יעקב". בית הכנסת נודע תוך זמן קצר כ" קרליבך שול".

"לנוכח העובדה שלרב שלמה קרליבך חסידים ומעריצים הפרוסים בכל רחבי תבל, למכתבים הללו קיים ערך סנטימנטלי, היסטורי וכלכלי", אומרים בבית המכירות. "כמעט בכל עיר חשובה קיימים בתי כנסיות וקהילות הצועדים לאור משנתו, ובישראל קיים מושב שלם 'מבוא מודיעין' בו מתגוררים חסידיו. קרליבך הוא מייסד ז'אנר מוזיקלי הקרוי על שמו, ונחשב לאחד מהיוצרים היהודיים החשובים של המאה ה-20".

מכתב בכתב ידו של הרב קרליבך
צילום: בית המכירות "ווינרס"