מייקל בלומברג: "אלחם באנטישמיות מימין ומשמאל"

המועמד היהודי לראשות המפלגה הדמוקרטית מתנגד לדה לגיטמציה לישראל ומתכוון לפעול נגדה. ואיזה חג הוא אוהב במיוחד?

JTA , כ"א בשבט תש"פ

מייקל בלומברג
מייקל בלומברג
Reuters

מייקל בלומברג, המועמד היהודי לראשות המפלגה הדמוקרטית התבקש לענות על מספר שאלות הקשורים לנושאים המטרידים את יהודי ארה"ב.

תחילה נשאל בלומברג כיצד יטפל באנטישמיות ובעלייה החדה בפשעי השנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב.

"ישנה עלייה באלימות על רקע אנטישמי. ראינו זאת באזור ניו יורק – לרבות המתקפות האיומות שאירעו לאחרונה בג'רזי סיטי – וברחבי ארצות הברית. כיהודי, כאמריקאי וכבן אדם, אני מוטרד מאוד בכל פעם שאני שומע על פשעי שנאה אלו. אין תשובה אחת, ואין אדם אחד שאפשר להטיל עליו את כל האשמה. אנטישמיות אינה שייכת בלעדית למפלגה פוליטית זו או אחרת", ענה בלומברג.

לדבריו, "ניתן למצוא אותה מימין ומשמאל, אבל יש עובדה אחת שלא נוכל להתעלם ממנה: ישנה חשיבות למנהיגות נשיאותית. כאשר הנשיא קורא לתומכיו 'אמריקנים אמיתיים' – ביטוי המזכיר את השפה שבה השתמשו במשך עשרות שנים אנטישמיים וחברי הקו קלוקס קלאן – הוא חותר תחת ערכי היסוד הלאומיים שלנו. כאשר הוא מחריש – ואף תומך, בדבריו ובציוציו – כאשר קבוצות גזעניות מפיצות שנאה, הוא מסכן את הביטחון הציבורי של קהילותינו. כאשר הוא מקדם תאוריות קונספירציה המבוססות על שקרים ודעות קדומות, עלינו לזכור: אנטישמיות היא תאוריית הקונספירציה המקורית. עולם שבו נשיא סוחר בתאוריות קונספירציה הוא עולם שבו יהודים אינם בטוחים".

כפי שכבר ניתן היה להבין בלומברג מנצל את השאלה כדי לבקר את הצד הרפובליקני. "הדרך הטובה ביותר להיאבק באנטישמיות הגואה שאנו עדים לה בתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ היא לבחור בנשיא שמחבר בין אנשים, ולא מפלג. וזה בדיוק מה שאעשה. אני אצא בגלוי נגד אנטישמיות מימין ומשמאל. אני אצא בגלוי נגדה בין אם היא מתגלה בקונגרס – או בקמפוסים. אבל אני לא אעצור שם. אני אצא נגד שנאה על כל גווניה".

בלומברג לא מקבל את המתקפות החריפות של נציגים דמוקרטיים על ישראל. "ישראל היא בת הברית הקרובה והמהימנה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון. אני סבור שהבטחת קיומה של מדינה יהודית דמוקרטית בארץ הקודש היא מחויבות כבדת משקל של ארצות הברית, כפי שהייתה במשך יותר מחמישים שנה. אין זה אומר שלא ניתן למתוח ביקורת על ממשלת ישראל, ואני ממהר לומר להם את דעתי כאשר אני סבור שהם עשו משהו שגוי".

"עם זאת, יש הבדל בין התנגדות למדיניות ספציפית של ממשלת ישראל לבין ניסיון לבצע דה-לגיטימציה גורפת לישראל – כפי שעשו מספר אנשים מהשמאל. כאשר לא אראה עין בעין עם המדיניות הישראלית, אפעל ישירות מול ממשלת ישראל כדי להביע את חששותיי. אעשה זאת בצורה העולה בקנה אחד עם הקשר ההדוק הקיים בין המדינות שלנו. ברצוני להבהיר: אני מתנגד נחרצות לתנועת ה-BDS, ואינני מסכים לחלוטין עם כל מי שאינו מבין מדוע לעם היהודי מגיעה מדינה יהודית קבועה. נראה כי אנשים רבים מדי שכחו את ההיסטוריה הארוכה והכואבת של היהודים שנרדפו ברחבי העולם, ורבים מדי מתעלמים מהשנאה המתמדת שיהודים נתקלים בה כיום. כנשיא, תמיד אצא נגד אנטישמיות, לא משנה מאיזה צד היא מגיעה".

גם כאן הוא תקף את הנשיא טראמפ. "תמיכתה של ארצות הברית בישראל הייתה למן ההתחלה מוצקה ודו-מפלגתית באופן נרחב, אבל בשנים האחרונות, התחלנו לראות סדקים מטרידים בדו-מפלגתיות זו. ועם זאת, במקום לאחות את הקרעים, הנשיא הרחיב אותם – בניסיונו לתקוע טריז ולהשתמש בישראל לצרכיו האלקטורליים. זוהי בושה וחרפה".

"אל לנו להפוך את ישראל לכדורגל שבו בועטות המפלגות האמריקאיות במאמץ להבקיע שער ולצבור נקודות. הקשר בין שתי המדינות שלנו הוא כה חזק בדיוק בגלל שהוא חורג מעבר לפוליטיקה דו-מפלגתית בארצות הברית ובישראל. הוא מבוסס על ערכינו המשותפים – חירות ודמוקרטיה, חוק וצדק, יושרה וחמלה. עבור הנשיא שלנו, אלו הן מילים ריקות מתוכן. אבל עבורי, הן הכול", סיכם.

המועמד נשאל לדעותיו לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "תקוותנו הטובה ביותר לשלום היא הסכם שבבסיסו שתי מדינות – מדינה יהודית ומדינה פלסטינית. זו, לדעתי, הדרך הטובה ביותר עבור ישראל להישאר מדינה יהודית דמוקרטית משגשגת, בטוחה ויציבה, ועבור הפלסטינים, זו הדרך לזכות בצדק, דמוקרטיה ובהזדמנות שמגיעה להם. טוב שתוכניתו של הנשיא טראמפ מאשרת זאת".

"כל תוכנית בת קיימא דורשת נכונות של שני הצדדים, ובשלוש השנים האחרונות הנשיא לא עשה דבר מלבד לפגוע במעמדה של ארצות הברית כמתווך יעיל בסכסוך הישראלי-פלסטיני. במהלך תהליך זה, חיוני שאף אחד מהצדדים לא ינקוט צעדים חד-צדדיים העלולים להוביל לחוסר יציבות ואלימות. לעם הפלסטיני דרושים מנהיגים שמעמידים בראש סדר העדיפויות שירותים בסיסיים, זכויות אדם והזדמנות כלכלית, ועליהם לשים קץ לכל הסתה וטרור – ובפרט מתקפות הטילים חסרות האבחנה נגד ישראל היוצאות מעזה. על מנהיגות ישראל להימנע מפעולות מנע, עד אשר יגיעו להסכם שלום עם העם הפלסטיני".

"מחויבותה של ארצנו לביטחון ישראל, לשגשוגה ולדמוקרטיה שלה מבוססת על ערכים משותפים, ולא רק על אינטרסים משותפים. כנשיא, אבטיח כי מחויבות זו תישאר ללא עוררין", הצהיר בולמברג.

במישור האישי הוא נשאל על ידיעותיו בנוגע לחגים היהודיים. "כשהייתי ילד, אימי הכינה את ארוחת הסדר מדי שנה אבל סבי ניהל אותה – כולה בעברית וארמית כמו במקור. הוא לא אמר מילה באנגלית מההתחלה ועד הסוף. במשך רוב חיי הבוגרים, אני מבלה את ליל סדר בביתה של אחותי, ואני חושב שבגלל החוויה שהייתה לנו בליל הסדר כילדים, היא עובדת כעת קשה במיוחד כדי להפוך אותו לפתוח, נגיש ומובן לכולם. אני מכיר כמובן את כל מנהגי החגים היהודיים האחרים – מצום יום כיפור ועד אכילת תפוח בדבש בראש השנה. מיותר לציין, שהמנהג האהוב עליי הוא תפוח בדבש".