המשגיח דרש: שהטבח יוכיח את יהדותו

רשת יוחננוף הרחיקה טבח ממוצא רוסי מאחד מסניפיה לאור דרישה של משגיח הכשרות שימציא הוכחה ליהדותו.

ערוץ 7 , כ"ב בשבט תש"פ

מטבח. אילוסטרציה
מטבח. אילוסטרציה
צילום: iStock

משגיח כשרות החליט כי טבח ותיק ממוצא רוסי ברשת יוחננוף צריך להמציא הוכחות לכך שהוא יהודי, כך נחשף בחדשות 12.

בשל כך הוחלט להוציא אותו מיידית משטח המטבח. במשך יומיים הגיע הטבח לסניף, אך בהוראת מנהליו ישב ברכבו והמשיך לקבל כסף.

מדובר ביורי לוגביננקו שעבד במשך חודשים ארוכים כטבח ברשת יוחננוף בירושלים ועבר באחרונה לסניף ברחובות. למשגיח לא שינתה העובדה שבעבר עבד כטבח בישיבה וכי הוא מחזיק בתעודות המוכיחות שהוא יהודי.

"הגיע משגיח כשרות והתעקש שאראה לו תעודת זהות. אמרתי לו שאין עליי תעודת זהות, אבל שאם הוא רוצה – המשרדים של יוחננוף נמצאים בדיוק באותו בניין וכל המסמכים שלי נמצאים שם", סיפר לוגביננקו והוסיף כי המשגיח דיבר עם עובדים אחרים וסיפר להם שהוא לא מאמין שהוא יהודי. "הוא שלח אותם לעשות לי חקירות: איפה התחתנתי ואיפה התגרשתי. הרגשתי מאוד לא נעים, כאילו שדרכו עליי".

אחרי שבועיים של בדיקות הוחזר לוגביננקו לתפקידו עם התניות ולאחר שעורכי דינו פנו אל הרשת.

רשת יוחננוף מסרה בתגובה: "הרשת דוגלת בחופש תעסוקתי ללא אפליה. עם זאת, אנו כפופים להוראות הרבנות בכל הנגע להלכות כשרות. הרשת פעלה ופועלת למענו של העובד והביאה להחזרתו לתפקיד ללא פגיעה בתנאי העסקתו. במקביל, אנו ממתינים לסיום הבירור על ידי הרבנות".

הרבנות רחובות מסרה: "מעולם לא מנענו מיורי לעבוד במטבח. מאחר שהתקבל מידע, שהיו בעיות כשרות בעבר עם יורי בסניף אחר של רשת יוחננוף, ביקשנו שיעבוד בסניף בפס הקר ולא בפס החם".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר בתגובה, "הדרישה מטבח ותיק שעובד ברשת יוחננוף להציג תעודה המעידה שהוא יהודי, זו תוצאה ישירה של ההסתה הפרועה מבית מדרשו של הרב יצחק יוסף נגד העולים מבריה"מ לשעבר. מדובר בגזענות לשמה ואסור לעבור לסדר היום".

"אתמול הגשתי עתירה כנגד התנהלותו של הרב יוסף ואני מקווה שבג"ץ יקבל העתירה וכהונתו תסתיים. במקביל, נפנה ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות", דברי ליברמן.

ח״כ יואל רזבוזוב (כחול לבן) הוסיף, "לא ייתכן שבשנת 2020, טבח במקום עבודתו יצטרך לשבת ברכב ולהסתתר, רק משום שעלה מבריה״מ. ההשתוללות הפרועה וחסרת הרסן של משגיחי הכשרות, בחסות הרבנות הראשית לישראל - עברה כל גבול. הגיע הזמן שנגביל את כוחה של הרבנות הראשית לישראל, אשר משתמשת באופן בריוני בסמכויותיה. הגיע הזמן שנחזיר למדינה את השפיות ונשים סוף למקרים המקוממים הללו".