הפרת זכויות אדם סדרתית בהר הבית

עו"ד נתי רום, פרקליטם של רבים ממעוכבי הר הבית, לא מופתע בעקבות מעצרו של יהודה גליק: זכויות אדם מופרות ואיש לא מדבר על זה.

שמעון כהן , כ"ג בשבט תש"פ

עו"ד רום ומשפחתו בהר הבית
עו"ד רום ומשפחתו בהר הבית
צילום: אלבום משפחתי

עו"ד נתי רום, המייצג רבים מעצורי ומעוכבי המשטרה בהר הבית, מתייחס לעיכובו של בחר הכנסת לשעבר יהודה גליק לחקירה בעקבות צעידתו האיטית, כך לטענת המשטרה, במהלך ביקורו בהר הבית.

לדבריו צורת ההתנהלות המשטרתית באירוע חריגה אם כי "ההתעסקות של משטרת ישראל בשטויות וההכנסה של שוטרי משטרת ישראל לפינות היא לא חדשה בהר".

"לצערינו בעיר הבירה של ישראל, בהר הבית תחת ריבונות ישראל מופרות זכויות אדם בסיסיות", אומר רום בהתייחסו לזכויות כמו חופש הפולחן, חופש התנועה ואחרות הנשללות מיהודים במרחב הר הבית. "לוקחים שוטרים ומכניסים אותם למשימות שלא קשורות לשמירת חוק והדבר הזה הוא בעייתי ביותר ומכניס אותם לפינה".

על הזכויות הנשללות מיהודים בהר מציין עו"ד רום כי תמוה בעיניו שאיש אינו מדבר על סוגיה זו, ובהרצאות שהוא מרצה בחו"ל על הפרת זכויות האדם במתחם ההר "אנשים מתפלאים ומשתוממים. מי עוצר ולמה? הרי ברור לכולם שלא ניתן לחוקק חוק נגד תפילה. הרי לא יעלה על הדעת שיאסרו על מוסלמים או נוצרים להתפלל בירושלים, אז איך קורה שתחת שלטון ימין אסורה תפילה בהר הבית?

"איך קורה שאם אתה יהודי תחכה שעות על גבי שעות לפני הכניסה להר הבית, ואם אתה תייר תעבור בהליך מקוצר? איך קורה שבניגוד לחוק כשאתה הולך בהר הבית שוטרים מסתובבים סביבך, עוקבים אחריך ומסתכלים על תנועותיך, אנשים שמתקראים וואקף מסתובבים וגם זה דבר לא חוקי. זו הטרדה מאיימת ובג"צ אמר על זה את דברו".

"יש שיפור בשנה האחרונה, אבל אנחנו עדיין רחוקים מאוד מהמצב האופטימאלי ויש צורך להעלות צעקה גדולה על הפגיעה בזכויות אדם. בלתי נתפס שיהודי לא יכול לומר שמע ישראל בהר הבית. הרפיסות הזו שאולי מגיעה מתקופת משה דיין, הגיע הזמן לתקן אותה".

בהתייחס לדבריו של גליק עצמו לפני שבועות אחדים אודות השיפור שחל בסוגיית התפילה בהר הבית, אומרעו"ד רום כי הוא מעדיף שלא להבליט את הסיפור שאכן קיים "גם כדי שזה לא ייפסק וגם כי זה לא מספיק. אנחנו הרחק מהטבעיות ומהחוק".

"יהודי וגוי יכולים להלך בירושלים בלי להיעצר גם כשהוא מתפלל. אלו תקנות גזעניות שפוגעות בעם היהודי ובתנועה הציונית", אומר רום המשוכנע כי שיח זכויות האדם יזכה לאוזן קשבת בעולם. "לא יתכן שמדברים על זכויות אדם ודווקא בירושלים הדברים הבסיסיים ביותר עבורנו כבני חורין לא קורים".

לטעמו המשטרה מודעת היטב לכך שלא תוכל לטעון ציבורית שעצרה או עיכבה לחקירה אדם על תפילה בהר הבית, ולכן הטענות המוטחות במעוכבים והעצורים הן תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר והפרעה לסדר הציבורי. "זה מביא שוטרים להאשמות שווא כי לא יכולים להודות שעצרו מישהו כי הוא התפלל. הדבר הזה חייב להיפסק. אם למוסלמים מותר לשחק כדורגל במקום קודש הקודשים בוודאי שגם לעם היהודי בבירתו יש אפשרות לייחד מקום לתפילה".

יצוין כי באשר לאירוע מעצרו של יהודה גליק נמסר מהמשטרה כי "בשעות הבוקר הגיע להר הבית מבקר מלווה ב 2 חברי קונגרס אמריקאים ובני משפחותיהם, שסיירו בשטח הר הבית והביקור הסתיים ללא אירועים חריגים.

"לאחר זמן קצר, חזר המבקר לנקודת הבידוק בכניסה להר הבית (שער המוגרבים) ונכנס לשטח ההר ללא תיאום עם השוטרים והחל להסתובב בהר הבית בניגוד לכללי הביקור הנהוגים במקום, אותם מכיר מביקוריו הקודמים, הוא סירב להישמע להוראות השוטרים ולהתלוות אליהם תוך המשך יצירת פרובוקציה מולם, דבר שאילץ אותם לעכב אותו, ולאחר שהמשיך ליצור פרובוקציה מול השוטרים, הם נאלצו להודיע לו שהוא עצור, גם בשלב זה המשיך במעשיו דבר שאילץ את השוטרים לאזוק אותו. הוא שוחרר מהאזיקים עוד בשטח ההר ולווה ע"י השוטרים לחקירה. נציין כי במהלך החודשים האחרונים אותו מבקר הגיע מספר פעמים מדי שבוע על מנת לבקר בהר הבית, בהם כמעט כל ביקור היה מלווה בפרובוקציה שהובילה לא פעם להימנעותם של מבקרים נוספים להצטרף לקבוצתו", לשון תגובת המשטרה.