"עושים דה לגיטימציה לשר החינוך הממלכתי ביותר"

ד"ר הדר ליפשיץ, מרצה במכללת אפרתה ומכללת אורות ישראל ומורה בישיבת נחלים, מסביר מדוע סירב להשתתף בכנס 'ההקצנה של מערכת החינוך'.

עוזי ברוך , כ"ג בשבט תש"פ

שר החינוך הרב רפי פרץ
שר החינוך הרב רפי פרץ
צילום: קובי ריכטר/TPS

כנס של אנשי חינוך, הטוענים כי חלה הקצנה במערכת החינוך כולה, נערך הערב (שלישי) בהשתתפות אנשי אקדמיה ושורת דוברים בולטים.

ד"ר הדר ליפשיץ, מרצה לאזרחות במכללת אפרתה ובמכללת אורות ישראל מספר לערוץ 7 מדוע החליט להחרים את האירוע, למרות שהוזמן לנאום בו.

"הכנס היה בנושא לימודי האזרחות בישראל שיש מה לשפר בהם. הזמינו אותי להשתתף באירוע - והסכמתי - אך כשקיבלתי את ההזמנה לכנס ראיתי שהיא כוללת ניסיון לעשות דה לגיטימציה אישית לשר החינוך הרב רפי פרץ בגלל שהלך בעבר בבחירות עם איתמר בן גביר", מסביר ליפשיץ.

לדבריו, עובדי חינוך צריכים לבחון את השר לפי מעשיו במישור זה ולא במשקפיים פוליטיות. "שר חינוך צריך להיבחן קודם כל על פי עבודתו במשרד החינוך. היו בתפקיד זה גם פוליטיקאים אבל לעתים כיהנו בו אנשים יותר ממלכתיים. הרב רפי פרץ הוא דוגמה לאדם ממלכתי שממשיך את המסורת של קודמיו, הרב יצחק לוי וזבולון אורלב שהיו שרי חינוך".

"הרי כשפוסלים את הרב רפי פרץ, חבריו להנהגה נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' ודאי לא יותר ממלכתיים מאוד. הרי כל הווייתו היא דוגמה לגישה ממלכתית. לכן, עצם הדרישה לפסול אדם כמוהו מוזרה. הרי אין בכנסת מישהו יותר ממלכתי ממנו", הוא מוסיף.

"כן, אמרתי שבהחלט יש דברים שצריך לשפר במערכת החינוך, אבל לא הייתי מוכן להתקפות אישיות על שר החינוך, בעיקר כשהן חסרות שחר. הרי לא תקפו אותו על עשייה במשרד החינוך אלא בגלל עניין פוליטי", אומר ד"ר ליפשיץ.

"פוליטיקה דמוקרטית מחייבת פשרות והסכמות. לצערנו, נפוצה ההחרמה והפסילה, שכתוצאה ממנה הגענו למערכת בחירות שלישית שסופה מי ישורנו. צריך להכניס לחיים הישראלים את ההידברות ולהוציא את הפסילה. המהלך שלי הביע הסתייגות מהחרמות. יש רשימה של הציונות הדתית שהיה טבעי שתכלול את כל המפלגות. אין סיבה לפיצול בין המפלגות כי אני לא רואה הבדל בין בצלאל סמוטריץ' לאיתמר בן גביר. הפיצול הנוכחי הוא מוזר מאוד".