איילת שקד: להגביל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה

חברת הכנסת שקד מקווה לחזור למשרד המשפטים ומבטיחה לרסן את מוסד היועמ"ש, שימוע פומבי למועמדים לעליון והעברת פסקת התגברות.

ערוץ 7 , כ"ד בשבט תש"פ

איילת שקד
איילת שקד
צילום: קובי ריכטר/TPS

חברת הכנסת איילת שקד (ימינה) היתה שמחה לחזור ולכהן כשרת המשפטים בממשלה הבאה, ויש לה כבר כמה תוכניות בקנה שאותן היתה רוצה להוציא לפועל.

בראיון ל"ישראל היום" שיתפרסם ביום שישי הקרוב, מפרטת שקד את יעדיה ליום שבו תחלוש שוב על מערכת המשפט הישראלית: העברת חוק יסוד החקיקה שיכלול את פסקת ההתגברות ברוב של 61, עריכת שימועים פומביים בכנסת לשופטים המועמדים לכהן בעליון, והגבלה בחקיקה של סמכויות היועץ המשפטי לממשלה.

"המוסד הזה צבר לאורך השנים המון סמכויות, ובית המשפט סיפח לו המון סמכויות מבלי שהדברים יוגדרו. תפקיד היועמ"ש כל כך עוצמתי, ולכן חובה לעגן אותו בחקיקה. דוגמה למגבלה שחשוב להגדיר היא, שאם היועמ"ש לא מגן על עמדת המדינה - השרים לא חייבים להתיישר לפי העמדה שלו והם רשאים לקחת עורך דין פרטי".

אשר למערכת הבחירות השלישית בתוך שנה, מודה בכירת מפלגת ימינה כי "אנחנו במערכה קשה מאוד ואגרסיבית".

לדברי שקד, רק מפלגת ימינה תמנע הקמת מדינה פלשתינית. "בתוכנית השלום של טראמפ יש הזדמנות גדולה להחיל ריבונות ביהודה ושומרון, ואז כבר לא תקום מדינה פלשתינית. אם הצעד הראשון יהיה משא ומתן עם הפלשתינים, זו תהיה סכנה אדירה".

לאחר הבחירות שקד מבטיחה לפעול לביטול תשלומי הפנסיה לעובדים זרים, המועסקים בענפים שונים של חקלאות, מסעדנות, בניין, תעשייה וסיעוד. במהלך סיור שערכה אתמול ביישוב עין יהב שבערבה, התחייבה שקד, כי יחד עם חבריה למפלגת ימינה, תפעל לביטול התשלומים, כצעד ראשון להקלת העלויות שבהן נושאים מעסיקיהם בישראל.