דיווחים באיראן: 50 מתו מקורונה

חבר פרלמנט באיראן דיווח אתמול לסוכנות ידיעות במדינה כי לפחות 50 מקרי תמותה נרשמו עד כה בעיר קום שבאיראן. באיראן הרשמית מכחישים

בן שאול , ל' בשבט תש"פ

חשש מקורונה
חשש מקורונה
צילום: איסטוק

לפחות 50 מקרי תמותה נרשמו עד כה בעיר קום שבאיראן, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בעיר, ובמוקדים נוספים במדינה - כך אמר אתמול חבר פרלמנט באיראן לסוכנות ידיעות במדינה.

בהמשך הכחיש שר הבריאות של איראן את דברי חבר הפרלמנט, וטען כי אין להם שחר.

הנתונים הרשמיים שמספקת הרפובליקה האסלאמית נמוכים בהרבה, ולפי העדכון האחרון 14 בני אדם מתו עד כה מהמחלה באיראן, לאחר שאתמול הצטרפו לרשימה ארבעה מקרי תמותה חדשים. כמו כן עלה מספר החולים שאותרו עד כה באיראן באופן רשמי ל־ 47.

ברחבי העולם נפוצו שמועות וניחושים שונים לגבי המחלה באיראן, משום שהיחס בין מספר החולים למספר מקרי התמותה אינו תואם את מה שדווח עד כה מכל המדינות האחרות, והעובדה ש־ 12 מקרי תמותה ל־ 47 מקרי תחלואה משקפת שיעור מזעזע של יותר מ־ 25 אחוזי תמותה, לעומת שני אחוזים בלבד במדינות האחרות.

בין היתר נטען כי הווירוס עבר מוטציה באיראן והפך למסוכן הרבה יותר. אחרים טענו כי האיראנים יורים למוות בחולים מחשש שידביקו אנשים נוספים, והיו גם שטענו כי איראן מנצלת את הווירוס כסיפור כיסוי לחיסולם של פעילים שהנהיגו את המחאה האלימה שהתחוללה ברפובליקה האסלאמית לפני חודשים אחדים, בניסיון להפיל את משטר האייתולות.

ההסבר ההגיוני ביותר למתחולל באיראן הוא שככל הנראה מספר החולים גבוה מאוד, אלא שמערכת הרפואה הכושלת של איראן אינה מסוגלת לעמוד בקצב ולזהות את החולים בבדיקות אמינות, כך שרק המקרים הקשים מאוד מזוהים כתחלואה בקורונה, וכתוצאה מכך אחוז התמותה הגבוה מביניהם.

על פי סברה זו ניתן להעריך כי באיראן קיימים כבר כיום למעלה מאלף חולי קורונה ואם זוהי אכן תמונת המצב האמיתית, המשמעות היא שאיראן היא המדינה הנגועה ביותר בווירוס אחרי סין.

בעקבות ההתפרצות באיראן סגרו כל המדינות השכנות את הגבולות עמה, ורבות ממדינות ערב ומדינות מוסלמיות אחרות הודיעו על ביטול הטיסות מאיראן.