כשהצנחנים וילדי החיידר נפגשו

שניים ממשחררי הכותל הזכורים מהצילום המפורסם פגשו בגבעת התחמושת קבוצת ילדי חיידר. "הייתה התרגשות עצומה, הם הביטו עלינו בהערצה".

שמעון כהן , ל' בשבט תש"פ

הילדים והמשחררים
הילדים והמשחררים
צילום: עמנואל בן סבו

קבוצת ילדי תלמוד תורה מביתר עילית הגיעה עם המחנכים לסיור לימודי בגבעת התחמושת, במקום נכחו באותה העת שנים מלוחמי הצנחנים, משחררי הכותל המערבי, ציון כרסנטי וחיים אושרי מהתמונה המפורסמת של דוד רובינגר.

כרסנטי ואושרי הגיעו לגבעת התחמושת כדי להציב במוזיאון את ספר הילדים שכתב הסופר עמנואל בן סבו אודות הקרב: 'אריות על הגבעה', הם לא ציפו לפגוש ילדי תלמוד תורה נרגשים המסיירים ולומדים במקום.

''האינטראקציה הייתה מהירה ומיוחדת, אומר חיים אושרי, "פגשנו בילדים חמודים עם הרבנים שלהם, כשהבאנו להם את הספר 'אריות על הגבעה', הייתה התרגשות עצומה, הם הביטו עלינו בהערצה''.

ציון (ציגי) כרסטני מוסיף: ''שאלנו את הרבנים אם אפשר שנספר להם על הקרב והם שמחו מאוד, שיתפנו אותם בחוויות הקרב, הם שאלו שאלות, ואז סיפרנו להם שחברנו השלישי בתמונה, ד''ר איציק יפעת, לא מרגיש טוב ולכן איננו עימנו, הם מייד קראו פרק תהילים בהתרגשות ועשו 'מי שברך' להחלמתו".

"הדבר שהכי ריגש אותי היה כשהרב אמר בתום המפגש: 'ילדים, כשנגיע לכותל להתפלל, תזכרו תמיד בהכרת הטוב את הלוחמים ששחררו את הכותל". זה ריגש אותי מאוד, היינו צריכים לפגוש תינוקות של בית רבן בגבעת התחמושת שיזכירו לנו שעל אף השסע המתרחב, רב המחבר על המפריד ואלה האחים שלי'', אומר ציגי ומוסיף: ''הבטתי בילדים המתוקים האלה, נפעמתי והתרגשתי, למרות הימים הקשים של השסע המתרחב במדינה, רב המאחד על המפריד, אלה האחים שלי''.