מפגן האגואיזם של עוצמה יהודית

נדב שרגאי: בליכוד הציעו הרים וגבעות לאנשי "עוצמה", אך אלה מתעקשים "לדפוק את הראש בקיר". הכישלון שלהם יפיל את הימין כולו.

נדב שרגאי , ג' באדר תש"פ

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

בשבועות האחרונים הציע הליכוד לעוצמה יהודית הרים וגבעות, כדי שתפרוש מהמרוץ חסר הסיכוי שלה: הפשרות בנייה של הקפאות ארוכות שנים בירושלים וביו"ש, הורדת אחוז החסימה בבחירות הבאות כדי שתצלח את מחסום הכניסה לכנסת, וגם שורת תפקידים מפתים.

אלא שאנשי עוצמה יהודית מתעקשים "לשבור את ראשם בקיר". רבים מהם מודים שאין להם סיכוי לעבור את אחוז החסימה. הם מודעים לכך שעשרות אלפי הקולות שיצביעו עבורם, לא ייספרו בחישוב המנדטים; שהקולות הללו נזרקים למעשה לפח האשפה הפוליטי, אבל בפיהם "טיעון מחץ": יש ערך להשמעת "האמת שלנו". מורם ורבם, הרב מאיר כהנא, השאיר להם בעניין זה משנה ומורשת סדורה: "גם אם לא נעבור - האמת שלנו תישמע".

"יש לכך ערך עצום", הם חוזרים ומסבירים שוב ושוב, ומתעלמים במופגן מהאפשרות שהכישלון הזה שלהם יפיל את גוש הימין, ויאפשר לגוש שממול להקים ממשלה שרחוקה מהשקפותיהם פי כמה וכמה.

פעם אחר פעם הם נכשלים ומשלים את הציבור שלהם שהנה זה קורה: בבחירות לכנסת ה־17 הם זכו ב־25 אלף קולות ולא עברו את אחוז החסימה שעמד על 62 אלף קולות. בבחירות לכנסת ה־19 הם קיבלו 1.76% מהקולות, ולא עברו את אחוז החסימה שעמד על 2%.

בבחירות לכנסת ה־20 הם זכו ב־3% מהקולות הכשרים ולא עברו את אחוז החסימה שעמד על 3.25%. בבחירות לכנסת ה־22 הם קיבלו 1.88% מהקולות ושוב לא עברו את אחוז החסימה שעמד על 3.25%.

ועכשיו הם שוב משלים את הציבור, ובחדרי חדרים מדברים על "האמת שלהם". יכול להיות שהם צודקים עם "האמת שלהם". יכול להיות שהם טועים. זה בכלל לא העניין. את "האמת" הרי ניתן להשמיע גם מחוץ לכנסת. תנועות גדולות מהם עשו זאת לאורך השנים ובהצלחה לא מבוטלת. בין שמדובר בגוש אמונים, ובין שמדובר בשלום עכשיו, והן השפיעו, ועוד איך השפיעו.

את "האמת" ניתן להשמיע במסגרת עיתון, ומאמרים והפגנות וספרים והצגות וראיונות ועוד. אבל כש"האמת" מעמידה בסיכון את עיקרי האמונה שלך; כשל"אמת" הזו אין סיכוי ממשי להיכנס לכנסת, וכש"האמת" הזאת מסכנת את האפשרות ש"אמת" אחרת, שרק קרובה אבל לא זהה ל"אמת" שלך, תנצח בבחירות - זו כבר אינה "אמת". זו טיפשות ויוהרה ואשליה.

מצביעי עוצמה יהודית חייבים לשמוע גם את האמת הזאת, לפני שיטעו פעם נוספת בקלפי.

באדיבות "ישראל היום"