פחות מיממה לבחירות
מצביעי השמאל פחות מאמינים בגנץ

פרופ' תמר הרמן מנתחת את שאלת השאננות לקראת יום הבוחר ומתייחסת להתנגדות הנרחבת להרכבת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת.

ניצן קידר , ה' באדר תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: אלעד מלכה

מדד 'הקול הישראלי' של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצביע על שאננות גוברת בקרב מצביעי השמאל ומגלה כי 67% מהם מתעניינים פחות במערכת הבחירות.

בנוסף, כ-30% מהישראלים סבורים שישראל בדרך לבחירות בפעם הרביעית.

פרופ' תמר הרמן, מנהלת מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, מסבירה לערוץ 7 כי השאננות אינה מעידה על נתוני ההצבעה. "ברור שיש כאן את התופעה של 'עייפות בחירות'. זו פעם שלישית וגם יש דברים אחרים שמטרידים אנשים כמו הקורונה, אבל זה לא אומר שיהיה אחוז הצבעה נמוך יותר. השאלה היתה לגבי ההתעניינות וגם המהלכים המעניינים של הבחירות החלו בימים האחרונים".

עם זאת, לדעתה, בשמאל יש גם הבנה והכרה במציאות. "לפי הנתונים 44% מעוניינים שנתניהו יעמוד בראשות הממשלה 41% בגנץ, אבל הציבור חושב שיש יותר סיכויים שנתניהו יקים את הממשלה הבאה. מעניין לראות שלא בהכרח אנשים שרוצים מישהו - חושבים שהוא ייבחר.

''אנחנו רואים שבקרב מי שרוצים שנתניהו יהיו ראש הממשלה, רוב של 62% חושבים שזו גם תהיה התוצאה. לעומת מי שמעדיפים את גנץ, רק 42% חושבים שהוא ייבחר. זה יפה שהציבור מבין שמה שהוא רוצה לא בטוח שיהיה מה שיקרה".

המדד גם חושף התנגדות לממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, לא רק בימין. "יש התנגדות להקמת ממשלה בתמיכה של הרשימה המשותפת גם בקרב המרכז ואפילו בקרב השמאל במובן מסויים. זה לא מתרכז אך ורק בימין. אנחנו גם לא מופתעים מהתוצאה, כי הנתון הזה די דומה לנתונים שמצאנו גם בחודשים קודמים. אין כאן מפץ או שינוי דרמטי, כי יש בעיה קשה בשאלת הלגיטמציה של בניית ממשלה בהתבסס על הרשימה המשותפת.

''יש התנגדות מתמשכת להשתתת ממשלה על תמיכה של מפלגות ערביות או להכללה שלהן בממשלה ולמינוי שרים ערבים. יש כמובן הבדלים משמעותיים בין השמאל והימין - אבל גם בשמאל יש מתנגדים. למעשה במרכז יש 38% תומכים בממשלה כזו ו-42% מתנגדים, מה שיכביד על כחול-לבן אם תעמוד בפניה דילמה כזו, לעבוד עם הרשימה המשותפת".

תוכנית המאה, שעליה מדברים בימין כאחד הנושאים המרכזיים של הבחירות, זוכה על פי המדד לתמיכה גם מימין. פרופ' הרמן לא הופתעה מהתוצאה. "במדד שלנו מצאנו שהבעיה של השמאל היא בהחלת ריבונות ושל הימין בהקמת מדינה פלסטינית. אנחנו רואים הבדלים בין המחנות השונים אבל נראה שיש כמיהה שמשהו ישתנה.

''הציבור מעוניין בפיתרון וההבדלים בין המחנות קטנים בימין 57% תומכים בתוכנית, במרכז 50% ובשמאל 49%. אצל חלק ניכר מהישראלים התוכנית הזו עונה על התפיסה שלהם לגבי לאן הולכת מערכת היחסים בין ישראל והפלסטינים".