האו"ם: רוסיה ביצעה פשעי מלחמה בסוריה

ועדת חקירה של האו"ם קבעה כי רוסיה ביצעה פשעי מלחמה בשטח סוריה: "הפציצה אזורים אזרחיים ללא אבחנה"

ניסן צור , ז' באדר תש"פ

סוריה
סוריה
צילום: רויטרס

ועדת החקירה הבינלאומית שמינה האו"ם כדי לחקור את מלחמת האזרחים בסוריה והמעורבות הרוסית במלחמה, הגישה דו"ח ולפיו רוסיה ביצעה פשעי מלחמה על אדמת סוריה.

לפי הדו''ח, רוסיה הפציצה אזורים אזרחיים ללא אבחנה, ובכך גרמה למותם של אזרחים רבים חפים מפשע.

הדו"ח של ועדת החקירה של האו"ם מתמקד באירועים שהתרחשו בסוריה מחודש יולי 2019 ועד ינואר האחרון, ובמיוחד הפצצות של כוחות התומכים בנשיא אסד, בהם צבא רוסיה, על מטרות אזרחיות ובהן מתקנים רפואיים שגרמו להימלטותם מבתיהם של לפחות 700 אלף בני אדם.

ועדת החקירה התמקדה בעיקר בשני אירועים עיקריים בהם היה מעורב חיל האוויר הרוסי, שהפציץ מטרות אזרחיות וגרם למותם של חפים מפשע רבים.

הראשון היה סדרת הפצצות מסיבית של חיל האויר הרוסי על שוק הומה אדם שנמצא 33 ק"מ מדרום לאידליב בתאריך ה-22 ביולי בשנה שעברה. הועדה קבעה כי חיל האויר הרוסי תקף את השוק פעמיים, כאשר בפעם השנייה נכחו בו בעיקר כוחות הצלה שהוזעקו למקום לאחר ההפצצה הראשונה. בתקרית הזו נהרגו 42 בני אדם, בהם 4 ילדים, ועוד 109 נפצעו.

התקרית השניה שנחקרה היתה הפצצת מתחם לתושבים שנעקרו מבתיהם סמוך לעיר אידליב, באוגוסט האחרון. בהפצצה הזו נהרגו 20 בני אדם חפים מפשע, בהם שמונה נשים ועוד שישה ילדים, ונפצעו 40 בני אדם.

"על סמך העדויות הקיימות, לרבות עדי ראייה, צילומי וידאו, תמונות ונתונים, יש לועדה יסוד סביר להאמין שמטוסים של חיל האויר הרוסי השתתפו בתקיפות האלו. בשני המקרים חיל האויר הרוסי לא כיוון את המתקפה למטרות צבאיות ממוקדות, וביצעו פשע מלחמה של הפעלת הפצצות חסרות אבחנה באזורים אזרחיים", נמסר בדו"ח הועדה.