סרט חדש: סודות מדינה

סיפורה האמיתי ועוצר הנשימה של הסוכנת שהואשמה בריגול והדלפת מסמכים חסויים, בימים שלפני מלחמת המפרץ השניה.

תגיות: קולנוע
קובי פינקלר , ח' באדר תש"פ

סודות המדינה
סודות המדינה
צילום: סרטי שובל ויונייטד קינג

שתים עשרה שנים, אחרי סיומה של מלחמת המפרץ הראשונה, בחודש מרץ 2003, תוקפים כוחות בנות הברית בראשותן של ארצות הברית ובריטניה את עיראק, לאחר ששכנעו את נציגי האומות המאוחדות בכך שיש לסאדם חוסיין ולמשטרו נשק להשמדה המונית .

ראיות לכאורה לטענה זו הוצגו על ידי ממשלת ארצות הברית, בתיאום עם סוכנות הביון המרכזית. בסופו של דבר, לאחר כ-7 שנים, ויותר מרבע מליון חיילים שסרקו וכבשו את המדינה, לא נמצאה אף הוכחה לקיומו של נשק להשמדה המונית בעיראק, והחיפושים אחר נשק כזה הופסקו.

מקובל כיום להאמין כי לעיראק לא היה נשק השמדה המוני מבצעי בעת פתיחת המלחמה, וההנחה שהיה נשק כזה התבססה על מודיעין מוטעה.

סרט חדש, סודות המדינה, שעולה על האקרנים בדיוק החודש שבו מלאו 17 שנה לפתיחת המלחמה, מספר את סיפורה הבלתי יאומן של סוכנת בסוכנות הריגול הבריטית שמתוודעת למייל סודי הטוען בוודאות כי לעיראק אין נשק כזה וכי שיחות טלפון שקריות לחברות מועצת הביטחון בוצעו כדי לשכנעם שאכן נשק כזה קיים ויש עילה לצאת למלחמה.

קתרין גאן, המגלמת את הסוכנת (המועמדת ל- 2 פרסי אוסקר קירה נייטלי) לא תשכח את הבוקר שישנה את חייה ואת חיי בעלה, מהגר שחי בבריטניה.

גאווין הוד, במאי הסרט וגרגורי ברנשטיין, שרה ברנשטיין וגאווין הוד עצמו, כתבו את התסריט על סמך האירועים האמיתיים שהיו באותה תקופה, וכך, בצעד שמסכן את חייה בעונש מאסר ממושך, ובאומץ לב ראוי להערצה, היא עושה את מה שהיא מאמינה בו – להדליף את המייל שנמצא ברשותה.

מהר מאוד היא מואשמת בבגידה ובריגול. חייה, חירותה וחיי הנישואין שלה מתפרקים, והחקירות מובילות למשפט שמסעיר את העולם.

תמונת הסרט הראשונה מכניסה את הצופים מיד לאולם בית המשפט שם היא נדרשת לענות על שאלה אחת. אשמה או לא אשימה? רק כעבור 112 דקות נתוודע לתשובתה ולמציאות שהיא חוללה.