כנגד כל הסיכויים: המספרים מהניצחון של מכבי

כמעט אף אחד לא העלה בדעתו שמכבי היא הקבוצה שתקטע לאנאדולו אפס את רצף הניצחונות. המספרים מהניצחון

שילה רוזנפלד , ט' באדר תש"פ

שחקני מכבי תל אביב. ארכיון
שחקני מכבי תל אביב. ארכיון
צילום: באדיבות זניט

מדהים, בלתי נתפס, כנגד המציאות, תגדירו את זה איך שאתם רוצים. הניצחון של מכבי תל אביב הערב בהיכל על אנאדולו אפס הוא לא פחות ממדהים.

כמה פעמים אמרנו השנה אחרי משחקים גדולים של מכבי את המשפט "זה הניצחון הגדול העונה"? אז זהו, שהניצחון הערב מתעלה על כל הניצחונות הכי גדולים של מכבי העונה. הקבוצה עם הסגל הכי טוב בירוליג ועם השחקן מספר 1 ביורוליג, שיין לארקין, חשבה לפני פתיחת ההתמודדות שתצליח לצלוח גם את יד אליהו וירדה בסיום בהלם מהפרקט.

גם אחרי הבליץ של מכבי בפתיחת ההתמודדות (19:4), ראינו איך שחקני אנאדולו אפס נשארים עם ביטחון גבוה ומאמינים שיצלחו גם את זה. ואכן, הקערה התהפכה על פיה באמצע הרבע השני. אבל שחקני מכבי התעשתו ברבע השלישי והראו למה השנה הם קבוצה מיוחדת. מול ספסל בלתי נגמר של שחקנים מוכשרים לאנאדולו, ניצב ספסל יותר נחות, עם ארבעה שחקנים שככל הנראה גמרו את העונה, כולם שחקני מפתח. והמשפט האחרון מספר את סיפור העונה של מכבי.

בכל פעם היא ממציאה את עצמה מחדש, בכל פעם היא מוצאת את הדרך לנצח. ואין יותר מתוק לשבור עוד תקרת זכוכית עם ניצחון כזה ולהבטיח באופן רשמי את חזרתה של מכבי לשלב 8 הגדולות באירופה. אבל בערב הזה יש בשורה לא פחות רעה. עד שמכבי חוזרת למעמד הזה, המשך עונת היורוליג בספק גדול בעקבות התפשטות וירוס הקורונה וייתכן מאוד שזוהי כתבת סיכום העונה של מכבי ביורוליג ומשחקה האחרון במפעל. נקווה לבשורות טובות. ועכשיו, קבלו את המספרים מהניצחון הבלתי נשכח בהיכל:

- הניצחון של מכבי קטע לאנאדולו אפס רצף של 11 ניצחונות רצופים ביורוליג. זהו הפסדה הרביעי בסה"כ העונה ומאזנה כעת הוא 23:4!!!! היא עדיין אוחזת בבטחה בפסגת טבלת היורוליג עם פער 2.5 משחקים מהשנייה בטבלה, ריאל מדריד.

- הקשר למכבי: מכבי תל אביב קטעה רצף של 3 הפסדים רצופים בהיכל לאנאדולו. כל הפסד לטורקים בהיכל בא אחרי רצף ניצחונות, כך שמכבי מחזירה לטורקים על 3 שנים מתסכלות מולם וקוטעת להם רצף ניצחונות. אגב, רצף 11 הניצחונות של הטורקים, התחיל מול מכבי תל אביב במפגש בינהן באיסטנבול והסתיים הערב בהיכל. נקמה מתוקה.

- הניצחון הזה משאיר את מכבי במקום ה-4 ביורוליג, מרחק משחק וחצי מצסק"א מוסקבה החמישית, זו שעל פי כל התחזיות תהיה יריבתה של מכבי ברבע הגמר. מאזנה של מכבי כעת הוא 19:8.

- שיין לארקין הגיע להיכל כמלך הסלים של היורוליג(כמעט 22 נקודות למשחק), אבל סיפק משחק רע, כנראה בעקבות העובדה כי חזר מפציעה של שבועיים, של 10 נקודות בלבד עם 0 מ-5 ל-3, כולל החטאת שלשה שיכלה לתת לאנאדולו את הניצחון.

- השחקנים הווינרים: שוב סקוטי ווילבקין ואות'לו האנטר מגיעים מפוקסים כשצריכים אותם. הם סיימו את המשחק עם 21 ו-15 נקודות בהתאמה. האנטר הוסיף גם 12 כדורים חוזרים כולל 8 בהתקפה וסקוטי ווילבקין הוסיף גם 5 אסיסטים. הם שוב הדגישו את העובדה שמכבי תל אביב, בהיעדרם של עומרי כספי, טאריק בלאק, ג'ון דיברתולומיאו ונייט וולטרס, פשוט תלויה בהם טוטאלית.

- יובל זוסמן חוזר לעניינים. אחרי חזרה פושרת מפציעה של חודש וחצי, הגארד הצעיר סיפק משחק מצוין של 11 נקודות, בתוספת 3 ריבאונדים ו-4 אסיסטים והזכיר לנו שהוא לא יודע רק לשמור, אלא גם לקלוע. הוא אחד הנכסים הכי גדולים שיש למועדון הצהוב.

- המפתחות לניצחון: 1. ריבאונדים- נוק-אאוט של מכבי תל אביב. הצהובים לקחו 39 ריבאונדים, לעומת 27 של אנאדולו אפס. מתוכם, מכבי לקחה 14 כדורים חוזרים בהתקפה, לעומת 5 בלבד של אנאדולו. 2. איבודים- מכבי תל אביב היא קבוצה שמאבדת כמות דו ספרתי של כדורים במשחק בדר"כ הערב היא איבדה 9 בלבד והנתון הזה מבהיר כי שחקני מכבי הגיעו הערב מפוקסים כמו שצריך ומיעטו לעשות טעויות.

לסיכום, זהו הניצחון הגדול ביותר של מכבי תל אביב העונה ביורוליג. ואם זו כתבת סיכום עונת היורוליג של מכבי, הרי שבעונה הזו, בשונה מהשנים האחרונות, מכבי תל אביב למדה לנצח משחקים צמודים ולעשות קאמבקים גדולים במאני טיים.

חלק גדול בשינוי השגרה שייך לסקוטי ווילבקין, שהראה לנו העונה, בניגוד לעונה שעברה, שהוא פשוט שחקן מאני טיים ענק. נקווה שימצאו את הדרך להמשיך את עונת היורוליג בקונסטלציה מסוימת, למרות התפשטות וירוס הקורונה.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il