סוכני הנסיעות: חשש מקריסה טוטאלית

מומחה התעופה ותיירות החוץ אפרים קמיסר בסקירה פסימית על עולם התעופה שספג מכה קשה ביותר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה.

עוזי ברוך , ט' באדר תש"פ

אפרים קמיסר, מומחה תעופה ותיירות, ומגיש 'הנופש הכשר' בערוץ 7, מתקשה למצוא מקום לאופטימיות במציאות הנוכחית בה השמיים הישראלים נסגרים לתיירים מעוד ועוד מדינות.

"עצוב מאוד לראות מה קורה למשק הישראלי. אנחנו מדברים על תקופה שכל ענף התיירות והנסיעות מגיע לסף קריסה והמשק עצמו ירגיש זאת בהמשך. נראה שמשרד האוצר מתנהל באופן מנותק ממשרד הבריאות, שמשתלט על האירוע", אומר קמיסר.

לדבריו, משרדי הנסיעות פעילים מאוד אבל בעיקר לשם ביטולי נופש. "אנחנו עוסקים בביטולים של נופשים וטיסות. כל עוד שארה"ב פתוחה ואפשר לחזור ממנה ללא בידוד המצב עדיין סביר כי הציבור הדתי והחרדי נוסע לשם הרבה. אם ייכנס עניין הבידוד בחזרה, תהיה קריסה טוטלית".

בעוד במדינות אחרות הטיסות נמשכות באופן סדיר יחסית, ישראל החמירה וגרמה לביטול קווים, 'עד יעבור זעם'. "כל חברות התעופה צמצמו פעילות. החברות הסיניות כמעט בכלל לא טסות ומדובר בשוק התיירות הכי מתעורר. בשאר העולם מצמצמים אבל אנחנו חווים את זה הכי חזק כי משרד הבריאות הישראלי החליט להיות הכי מחמיר. בשאר המדינות בהן יש מעט מקרים של קורונה חברות התעופה עדיין מוציאות טיסות כסדרן".

ומה לגבי חברת אל על? לדעתו המצב הנוכחי שמצריך פיטורים היה בלתי נמנע. "אל על נמצאת בקשיים כבר זמן רב ונראה שהפעם אין מנוס מפיטורים. החברה אמרה לעובדים: 'או שאלף יפוטרו ו-5,000 יקבלו שכר, או שבעוד חודשיים כל העובדים לא יקבלו שכר'. אני מעריך שוועד העובדים מבין שזה כבר לא איום אלא מציאות כואבת".

האם קמיסר רואה מקום לאופטימיות? "אין לדעת לאן כל זה מוביל. יש כבר ביטולים של כנסים באירופה ובארץ, אנחנו רואים ביטולים בספורט ובתרבות. התקווה הגדולה היא שמתחיל להתחמם ואומרים שהקורונה לא מצליחה לעבור בחום של 26-27 מעלות. אני מאוד אופטימי שברגע שזה ייגמר כולם ישכחו מהקורונה מהר ויחזרו לטוס".