נגיף הקורונה
עולם התרבות: אנחנו במשבר גדול

כאלף משתתפים בכנס החירום של עולם התרבות והאירועים: "ביטול אירועי הפורים הביאו להפסדים מידיים של 180 מיליון שקלים"

אורלי הררי , י"א באדר תש"פ

עולם התרבות: אנחנו במשבר גדול
עולם התרבות: אנחנו במשבר גדול
צילום: שי שבירו

בכנס חירום של עולם האירועים והתרבות הישראלי שהתקיים הערב (מוצאי שבת) הביעו את חששם כ-1,000 מפיקים, בעלי אולמות, אמרגנים, ואנשי מקצוע כי הענף עומד בפני קריסה בעקבות הנחיות משרד הבריאות אשר הביאו לגל ביטולים ענק בשל מגפת הקורונה.

בכנס שהתקיים באולם האירועים טראסק בנמל תל אביב נאמו בכירי התעשייה והדגישו את הסכנה הגדולה על עתידה של התעשייה בעקבות מגפת הקורונה.

"אנו מבינים את החשש מפני המחלה ומתחייבים לעמוד בכל המגבלות שהציב משרד הבריאות, אבל בימים האחרונים התבטלה כמות אירועים שמתבטאת בהפסדים כלכליים של מיליונים ומסכנת את פרנסתם של כל עובד בתעשייה ממלצרים וטבחים ועד בעלי אולמות ומפיקים. זוהי קריאת התעוררות לממשלת ישראל, אל תתנו לנו לקרוס", נמסר מטעם מטה המאבק.

בימים האחרונים חלה החמרה בדרישות משרד הבריאות שהביאו לידי ביטול אירועי ענק, מופעים וכנסים גם כאלה שעומדים בתנאים של משרד הבריאות.

רק הביטולים של חג הפורים הקרוב עומדים על כ-180 מיליון ש"ח, מדובר על נזק חסר תקדים שעוד צפוי לגדול עם תחילתה של עונת האירועים והחגים הקרובים. בעקבות כל אלו החליטו גורמים בכירים בתעשייה להתאחד למטה המאבק על מנת להילחם בפגיעה ובקריסה הקטלנית שעתידה לגרור עסקים רבים קטנים ובינוניים להפסדים כלכליים משמעותיים.

מטה המאבק דורש להקים קרן ייעודית שתסייע לתעשייה להתמודד עם ההשלכות הכבדות של מגפת הקורונה שעלולה להכניס את הענף למערבולת כלכלית ממנה יצליחו להתאושש רק בעוד מספר שנים.

רמי בז'ה 'בז'ה וו' הפקות אמר "המצב של השבועות האחרונים מאיים עלינו ואם ימשיך כך הוא יהפוך להיות יום הכיפורים שלנו. עברנו מלחמות ומצבי חירום אבל הקורונה זה סיפור אחר, אנחנו מוחרגים ואין לנו עם מי לדבר. מחר בבוקר, עולים נציגים שלנו לירושלים להציג חזית אחידה של התחום שנפגע אנושות כמו חברות התעופה והתיירות, לקבוע את הכרת הממשלה של הענף שלנו."

אלירן ברדוגו, מפיק אירועים הוסיף "כל כך הרבה בענף נפגעים. חיכינו שהחורף יגמר כדי שנתחיל לעבוד באופן אינטנסיבי, אך לצערנו גם את זה אין כרגע. זהו אירוע יותר גדול ממה שאנחנו מדמיינים ואנחנו לא יודעים מתי זה ייגמר, חייבים להיות מאוחדים ולעבוד יחדיו כדי לעבור בשלום את התקופה קרובה."

יוני פיינגולד יו"ר איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה בישראל: "אנחנו במשבר גדול. מדינת ישראל צריכה להבין שכפי שהיא מסתכלת על ההיבט הבריאותי עליה לדאוג גם להיבט הכלכלי. מדובר באלפי חברות, כ-150 אלף עובדים ואנחנו מדממים, אמנים, ספקים ומפיקים שמרגישים את הנזק האדיר כבר היום."

עופר שטרית יו"ר כפיים, חברה להפקת מפעל ספורט ותרבות, סיפר, "אנחנו מעסיקים כ-150 אלף איש ומדברים על נזק מיידי של 180 מיליון שקלים רק בפורים ונזק עתידי צפוי של כ-800 מיליון ₪. האירועים העתידיים, יום העצמאות ויום השואה, כולם עומדים כרגע בסכנה וכדי לעצור את הנזק וכדי למזער אותו חייבים לפעול בהקדם. אנחנו דורשים הקמת קרן ייעודית שתזרים כספים ותסייע לענף."

עמוס בוקובזה 'סינקופה' הגברה ותאורה: "אנחנו נמצאים בעוטף עזה, ועמדנו במצבי חירום קשים לא פעם, אבל הפעם אנחנו עומדים בסיטואציה קיצונית. אם המצב ימשך אני חושש שלא נצליח להמשיך לפעול. אנחנו חודש וחצי מיום העצמאות יש לא מעט אירועים ממלכתיים אני לא בטוח שהעסקים ישרדו כדי שנקיים אותם. אני מבקש מהנוכחים לא לפגוע בעובדים ולעשות הכל כדי לשמר אותם."