הליכוד לישראל ביתנו: טעיתם בכתובת?

השר לוין מגיב לרשימת הדרישות שהעביר ח"כ עודד פורר ואומר כי אם היא רצינית על ישראל ביתנו להתחייב להמליץ על נתניהו בפני הנשיא,

חזקי ברוך , י"ד באדר תש"פ

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

השר יריב לוין שלח הערב (שלישי) מכתב ליו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר, בתגובה לרשימת הדרישות שהועברה על ידי מפלגתו לליכוד לשם הקמת קואליציה.

"קיבלתי בהפתעה את מכתבך שבנידון, אשר עניינו כביכול תנאים להקמת ממשלה ולהצטרפות לקואליציה. אני מניח כי פנייתך הייתה מיועדת לחברי הכנסת איימן עודה, אחמד טיבי וחברי הרשימה המשותפת, ונשלחה אליי בטעות", כותב לוין לפורר.

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

הוא מוסיף כי "ככל שאין מדובר בטעות, הרי שפנייתך מפתיעה ביותר שכן היא עומדת בסתירה מוחלטת להודעות חוזרות ונשנות של יו״ר מפלגתך ח״כ אביגדור ליברמן, לפיהן הוא מסרב לשבת בממשלה אשר בראשה יעמוד יו״ר הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, בשעה שיו"ר מפלגתך אף הכריז שראש הממשלה נתניהו 'נדרש לצאת לפנסיה'".

לוין מבקש מפורר הבהרות לגבי הודעתו. "אודה בעד הבהרתך כי מפלגת ישראל ביתנו חוזרת בה מן ההצהרות של ח״כ אביגדור ליברמן, וכי מפלגתכם מעוניינת לשבת בממשלה לאומית בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

בנוסף מבהיר השר כי תנאי בסיסי לשיח בין שתי המפלגות הוא תמיכת ישראל ביתנו בנתניהו בפני הנשיא. "כמו כן, וכפי שידוע לך היטב, על מנת שנוכל לקיים עמכם מו"מ קואליציוני, נדרש כי ראש הממשלה יקבל מנדט מנשיא המדינה להרכבת הממשלה. לאור זאת וככל שפנייתך שבנידון הינה רצינית עניינית וכנה, ועל מנת שניתן יהיה לנהל מו"מ להרכבת ממשלה, אבקש לקבל את התחייבות מפלגתכם להמליץ לנשיא המדינה על ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו לשם קבלת המנדט להרכבת הממשלה הבאה".

מוקדם יותר שיגר ח"כ פורר לשרים יריב לוין וזאב אלקין את רשימת תנאי הסף להצטרפות סיעתו.

פורר ציין כי התנאים, שפורסמו בשבוע שעבר, זהים לחלוטין לתנאים שהציבה ישראל ביתנו במשא ומתן לכנסת ה-21 וה-22.

במכתב הזכיר פורר חמישה תנאים:

1. קביעת רף הכנסה מינימאלית לגימלאים בגובה של 70% משכר המינימום.

2. העברת סמכויות להפעלת תחבורה ציבורית ופתיתת עסקים בשבת מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי.

3. העברה בקריאה שנייה ושלישית את חוק הגיוס בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה 20.

4. חוק למתן אפשרות לנישואים אזרחיים.

5. מתן הרשאות לרבני ערים להקים בתי דין לגיור.

התנאים הוצבו לליכוד, דווקא אחרי פגישה שהוגדרה 'טובה', בין ראשי מפלגת כחול לבן ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

במערכת הפוליטית מתקשים להעריך לאן מכוון ליברמן כשהוא מנהל משא ומתן עם כחול לבן ושולח את דרישותיו גם לליכוד.