דיווח: ערבי בן 15 נהרג מאש צה"ל בהתפרעויות בשומרון

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על נער בן 15 שנהרג מירי של כוח צה"ל בהתפרעויות בתל ארומה.

ערוץ 7 , ט"ו באדר תש"פ

צה"ל
צה"ל
צילום: קובי ריכטר/TPS

נער ערבי בן 15 נהרג מירי צה"ל במהלך התפרעויות שאירעו הבוקר (רביעי) במבצר תל ארומה, בין כביש חוצה שומרון לרכס איתמר.

לפי משרד הבריאות, 16 פלסטינים נוספים נפצעו בהתפרעויות, בהם אחד במצב קשה.

העימותים התפתחו לאחר שעשרות יהודים הגיעו למקום בהדרכת ארגון "שומרים על הנצח" הפועל לשמירת עתיקות ביהודה ושומרון. בסיור השתתף גם ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

מדובר צה"ל נמסר כי ''התקיימה הפרת סדר אלימה בהשתתפות כ-500 פלסטינים סמוך לכפר ביתא שבמרחב החטיבה המרחבית שומרון. מפרי הסדר יידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל והבעירו צמיגים במרחב. מוכרת טענה על פלסטיני הרוג ועל מספר פלסטינים פצועים, האירוע יתוחקר''.

תל ארומה, המכונה גם מבצר ארומה, שוכן על פסגה מדרום לאיתמר וצפונית מערבית לכפר עקרבה, בגובה 843 מטרים מעל פני הים. ארומה נזכרת במקרא כמקום מושבו של אבימלך בן גדעון השופט. בתקופת בית שני נבנה במקום מבצר חשמונאי- הרודיאני אדיר ממדים.

העימותים הבוקר התרחשו על רקע אירוע לאומני שאירע הלילה בכפר חווארה בשומרון: נער יהודי בן 14, תושב השומרון, נפצע באורח בינוני מאבן שהטיח ערבי בראשו.

הנער פונה על-ידי כוחות מד"א למרכז הרפואי שניידר, שם הוא מאושפז, מונשם ומורדם במחלקת טיפול נמרץ.

מפרטים ראשוניים עולה כי האירוע התרחש לאחר שרכב ובו מספר יהודים מהאזור עצר בכיכר חווארה, בכביש הראשי המוביל לישובי גב ההר, והנער ואחיו רקדו במקום לצלילי מוזיקת פורים.

רכב ובו מספר ערבים עצר לידם והחל לקלל את היהודים ולתקוף אותם. למקום הגיעו ערבים נוספים שניסו לחסום אותם מלהמשיך בנסיעה.

על פי העדויות, כאשר הנער היהודי נכנס לרכב במטרה לעזוב את המקום, הטיח בו אחד הערבים בלוק בראשו מטווח קצר דרך החלון הפתוח. בצה''ל בודקים האם גם הנער יידה אבנים לעבר הערבים.

הרכב ובו היהודים הצליח להמשיך בנסיעה עד צומת יצהר הגדולה, שם חברו לכוחות צה"ל שהעניקו טיפול ראשוני לנער הפצוע. לטענת הערבים, במהלך האירוע נפצע אחד מהם קל ונגרם נזק לרכבם.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסר בתגובה: "מדובר באירוע חמור ביותר. ניסיון רצח אנטישמי, ואירוע לאומני לכל דבר. שוחחתי עם אביו של הפצוע, התעדכנתי במצבו ואני קורא לציבור להתפלל לרפואת הנער. לא ראיתי בשום מקום ערבי שעוצר בריכוז יהודי ומותקף באלימות רצחנית כזו. אני קורא למערכת הצבאית והמשטרתית ללכוד את המחבלים ולמצות איתם את הדין".