הסוכנות וקרן היסוד מתגייסות למען יהודי איטליה

נשיאת הקהילה היהודית ברומא בשיחה עם יו"ר הסוכנות: "המצב הקשה ביותר שהיינו בו במאה השנים האחרונות למעט מלחמת העולם השנייה".

ערוץ 7 , ט"ז באדר תש"פ

יצחק הרצוג
יצחק הרצוג
צילום: יהונתן ולצר/TPS

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ויו"ר קרן היסוד, סם גרונדוורג, שוחחו בימים האחרונים עם מנהיגי הקהילות היהודיות של רומא ומילאנו כדי להביע סולידריות עם הקהילות היהודיות באיטליה.

זאת לאור משבר הקורונה שפוקד את העולם כולו ובמיוחד את מדינה זו. ראשי הקהילות היהודיות תיארו את האתגר והאיומים הניצבים בפני הקהילות לאור המצב הקשה ואת צרכיהם המידיים.

נשיאת הקהילה היהודית של רומא, רות דורגלו, שקהילתה היא הקהילה היהודית העתיקה ביותר בעולם ומונה כ-15 אלף יהודים, אמרה להרצוג, "אנחנו קהילה גאה ועתיקה שנמצאת במצב הקשה ביותר בו היינו במאה השנים האחרונות למעט מלחמת העולם השנייה. יש פה אי וודאות מוחלטת. אנחנו מנסים לייצב את המצב אך קיים פה לחץ עצום עד כדי סכנת קריסה וקיימת תחושה כללית קשה מאוד. אנחנו יודעים שיש אור בקצה המנהרה אך איננו יודעים מה אורך המנהרה."

נשיא הקהילה היהודית במילאנו, מילו חצבני, שאחראי על קהילה של כ-7000 יהודים אמר, "בתי הספר אצלנו נסגרו לשלושה שבועות, כולל בתי האבות. אנחנו מארגנים סוגי סיוע שונים במטרה לעזור לחברי הקהילה ובמיוחד עבור הקשישים שמחויבים להימצא בהסגר ולא יכולים לצאת למרכולים. אנחנו מארגנים למידה מרחוק לתלמידים, משקיעים באמצעי חיטוי ומכינים את הצוות הביטחוני של הקהילה לכל תרחיש. זה תמיד טוב לדעת שישראל נמצאת איתנו בכל מצב ובמיוחד הסוכנות היהודית והסיוע שהיא מעניקה."

יו"ר הסוכנות הרצוג ציין, "היו לי שיחות מרגשות עם מנהיגי הקהילות היהודיות באיטליה, שהן קהילות קטנות ומבוגרות יחסית, שנתקלות מזה 100 שנה באתגר שלא ידעו כמותו מאז השואה. סיכמנו על הקמת צוות מיוחד לבחינה מיידית של הצרכים החיוניים של הקהילה היהודית באיטליה וביחד עם קרן היסוד נפעל לסייע לקהילה בהקדם האפשרי. אנו נפנה לארגונים יהודיים מקבילים ולקהילות ברחבי תבל שיתגייסו במידת האפשר והצורך. האתגרים של קהילות כאלה מגוונים: בתי הספר, גני הילדים, הביטחון, הסיוע לקשישים, ניצולי השואה והנזקקים, שימור בתי הכנסת, בתי העלמין וצרכים חברתיים ועוד ועוד צרכים הקיימים בעצם בכל קהילה בעולם."

מן הסוכנות היהודית נמסר עוד, "אנחנו פועלים לסייע בשלושה מישורים על פי הצרכים שאופיינו: סיוע לבתי אבות, התקנת מערכות למידה מרחוק עבור התלמידים והמורים שנמצאים בהסגר, שאף יאפשרו לתקשר עם תלמידים בישראל וסיוע בהקמת קו חם לסיוע לאנשים שנמצאים בבידוד. הסוכנות היהודית וקרן היסוד, שפועלים בשיתוף פעולה הדוק בנושא, ממתינים לקבל את רשימת הצרכים המלאים של הקהילה היהודית באיטליה ועל פי זה נפעל להעניק את הסיוע הנדרש. צוות מיוחד בראשות מנהל היחידה לעליה וקליטה, שי פלבר, מטעם הסוכנות היהודית ואלכס קרנר, שליח קרן היסוד באיטליה, ירכזו את הטיפול.

"הקשר בין הקהילות היהודיות בעולם לישראל הוא דו כיווני", מסביר סאם גרונדוורג, יו"ר קרן היסוד, "אחינו בעולם היהודי פועלים במסירות למען החברה הישראלית כל השנים, בשגרה ובעתות חירום. מובן מאליו שבתקופת הקשה שעוברת על יהודי איטליה, נתייצב לצדם".

בהבעת סולידריות מיוחדת שלחו יצחק הרצוג וסם גרונדוורג מכתב מיוחד לקהילות היהודיות, בו הביעו את הסולידריות של העם היהודי כלפי הקהילה באיטליה. במכתב הם כותבים כי לאור התפיסה ש"כל ישראל ערבין זה לזה", העולם היהודי מביע סולידריות ותמיכה בקהילה היהודית באיטליה בתקופה הקשה בעת הזו וכי יעשה מאמץ לסייע לה יחד עם ארגונים וקהילות יהודיות ברחבי העולם.