לומדים במסדרונות, במטבח ובחצר

ישיבות רבות סגרו את שעריהן. בישיבה בשבי שומרון ממשיכים ללמוד כרגיל, אם כי במרחק זה מזה. תלמידי ישיבות אחרות מעוניינים להצטרף.

שמעון כהן , כ' באדר תש"פ

לומדים למרות הכול
לומדים למרות הכול
צילום: ישיבת שבי שומרון

עולם התורה מעט במבוכה בימים הללו. בתי מדרש שהיו הומים מתרוקנים ובחורי הישיבות יוצאים לחופשת בין הזמנים מוקדמת.

בישיבת ההסדר 'נחלת יוסף' שבשבי שומרון הלימודים נמשכים כסדרן וראש הישיבה, הרב יהושע מרדכי שמידט מספר כי זו פשוט המציאות בישיבה, ללא הוראה וללא הנחיה מצידו.

"זו המציאות. כמעט כולם נשארו. 80-90 אחוזים מהתלמידים נשארו", אומר הרב שמידט ומספר על פיזור התלמידים ברחבי הישיבה, "יש חבורה בבית מדרש, יש בחוץ, יש בעזרת נשים וכו'. שומרים על הנחיות משרד הבריאות. בנוסף ילדים מתלמוד התורה מגיעים ולומדים בקבוצות קטנות".

הרב שמידט מעיר כי התלמידים "חשופים לקורונה בבית יותר מאשר בישיבה. אם חלילה נדבקו אז נדבקו, ואם לא, אז אין סיבה להפסיק ללמוד", הוא מוסיף בחיוך. "הבחורים לומדים רציני מתוך אווירה רצינית".

על הלבטים ותחושת האחריות עם המשך הלימודים בישיבה, אומר הרב שמידט: "נשיא הישיבה, הרב דב ליאור, אמר שלסגור ישיבות זה מוגזם ועם זאת צריך לשמור על הנחיות. יש רבנים אחרים שאמרו שזה קשה לקחת אחריות. בנוסף, כששומעים על עוד ישיבה ועוד ישיבה שנסגרת עולה השאלה אם אנחנו צדיקים יותר מהם...".

בדבריו מדגיש הרב שמידט כי "יש עוד 4-5 ישיבות שנשארו ללמוד. אנחנו לא לומדים מתוך גאווה וחזה נפוח אלא מתוך ענווה ושומעים שיש בחורים מישיבות אחרות רוצים לבוא לפה. יש חצר גדולה ולומדים בה תוך שאנחנו שומרים על הכללים וההיגיינה. הבחורים נשארו מעצמם בלי צורך בשיחה שלי על העניין".

ומה יהא על התפילות? הרב שמידט מספר כי התלמידים מתפזרים בבית המדרש ואף מחוצה לו כאשר החלונות פתוחים וקולו של החזן נשמע גם מבחוץ. עוד הוא מזכיר שמותר להתכנס לפרק זמן של פחות מ-15 דקות, כך שלשמוע 'קדושה' אפשר להיכנס ולצאת חזרה להמשך התפילה".

"אני קורא גם למי שיצא הביתה לקחת 6-7 אנשים בכל מקום וללמוד בחבורות. זה הזמן להגדיל תורה ולהאדיר ולא לשבת רגל על רגל ובוודאי שלא לצאת לטיולים. אנחנו עדיין בתוך ה'זמן'", הוא מזכיר.