האם הנגיף עובר במערכות האיוורור?

שרית שי, מומחית לסין, סבורה שישראל בעיצומו של כאוס כולל ומשוכנעת שצודקים החוקרים הסבורים כי נגיף הקורונה עובר במערכות איוורור.

שמעון כהן , כ"א באדר תש"פ

לומדים מהסינים?
לומדים מהסינים?
צילום: ISTOCK

בסין נגיף הקורונה כבר עושה לכאורה סימני עזיבה מהוססים. מה נכון וניתן ללמוד מהלקח הסיני עבור שאר העולם.

שרית שי, מומחית לסין ומי שהפכה למלווה "צמודה מרחוק" של האירועים בסין מספרת וממשיכה להתריע.

"חייבים להכניס להסגר את האנשים", היא קובעת בשיחה עם ערוץ 7, "זו הביצה והתרנגולת". עם זאת לטעמה הסגר מוחלט כפי שהיה בסין לא יוכל להתקיים בישראל כפי שלא יוכל להתקיים בספרד בצרפת ובמדינות דמוקרטיות אחרות. להערכתה "פספסנו את הרכבת. עכשיו אין מה לעשות יותר, אלא להציל את אלה שלא חולים ויכולים להישאר בבית".

"אני רואה אנשים שמצלמים את עצמם לא מרגישים טוב וחוששים שהם נדבקו", אומרת שי בהתייחס למה שבעיניה הוא עדות נוספת לאבדן השליטה על המתרחש בישראל. "פעמיים ביקשתי להיבדק, אבל אף אחד לא בדק אותי, ואולי היה לי קורונה".

"אמרתי להורים שלי שלא יצאו ואני לא יוצאת מהבית, לא כי יש קורונה באוויר אלא כי לא יודעים את מי נפגוש. למה אמרו לאנשים לא לקנות מסכות? למה אמרו שיש מסכות לכולם כשלצוותי הרפואה אין?", שואלת שי, "יש את הקהל הנחשב היסטרי, ויש את הקהל שהעדיף לומר שזה תיכף יעבור ואני ניסיתי להעיר את החלק השני".

"אין הוראות חד משמעיות, יש מספרים שונים בכל ערוץ, ואנחנו מעדיפים להעביר ביקורת על הסינים שמסתירים מידע ומספרים", מציינת שי ומספרת על ישראלים המתחילים לחזור לסין, שם הם עוברים בדיקה המתייגת אותם על פי צבעים. לפי שעה ישראל נחשבת לצבע ירוק המעביר את הישראלים למעין בידוד ביתי, אך ישנן מדינות שהצבע שלהן שולח את אזרחיהם לבידוד שבו הם נתונים תחת פיקוח רציף של הממשל.

בדבריה מעלה שרית שי שאלה אודות הנדבקים מקרב עובדי מעבדות ומקרב חולי דיאליזה, אוכלוסיות שאמורות להיות מבודדות וממוגנות. לטעמה יש בכך עדות המאששת את דעתם של חוקרים שונים בסין, בהונג קונג ובמקומות אחרים, ולפיה הנגיף עובר גם במערכות האיוורור.

בדבריה מזכירה שי אזהרות קודמות שהזהירה בתקשורת, בין השאר בערוץ 7, ורק כחלוף שבועות התברר שהיה בסיס לאזהרותיה. "בסין עבד לקחת בדיקות דם ממחלימים, ואצלנו נזכרו בזה רק אתמול. אם הייתי חוקרת או רופאה אולי היו מקשיבים לי", היא אומרת בתסכול.

לטעמה נתונים מוסתרים מהציבור. "עדיין יש מחסור, אין נייר טואלט ואין דברים חשובים. יש כאוס וחסרה דמות אחת שתיתן קו מנחה לעם". בדבריה היא שבה לאזהרה ממערכות האיוורור: "ידוע שזה וירוס שעובר באוויר. אם היה אדם נגוע בסביבה עדיין אפשר לקבל חלקיקים מהאוויר. אם האיוורור מוציא חום על אחת כמה וכמה".

"שמחתי לראות שבתל אביב הוקם אוהל לבדיקת קורונה, אבל בדיקה אחת לא מספיק טובה. חוקרים החליטו שצריך שלוש בדיקות כדי לוודא שהמחלה עברה. חוקר-רופא אומר שאסור לשחרר את האנשים מיידית אחרי שהם כביכול הבריאו כי הם עלולים להדביק גם חודש קדימה. צריך להסתכל על הדברים ולקחת צעד אחד קדימה. חייבים להיכנס לסגר הרמטי כי אחרת לא נצא מזה ונהיה מדורגים כעולם שלישי אחרי הקורונה הזו".

"כשדיברתי על זה זה היה נשמע אפוקליפטי, אבל ידעתי שזה יגיע לכאן ולא האמינו לי, אבל לפחות שמעכשיו שאנשים יישארו בבית, כולם ולא רק סבא וסבתא. אין סגר חלקי. בסין אנשים לא היו מסתובבים ברחובות. רק סגר הרמטי של שבועיים לפחות, בכל מחיר, כדי לעשות לזה סוף".

לנוכח בליל המידע המורעף על האזרחים סביב כל חולה וחולה ומסלול תנועתו מציעה שרית שי לעשות שימוש באפליקציית Google Maps, "להירשם אליה ולתת לה אפשרות לעקוב אחרי המקומות שהיית בהם וכך לדעת מתי ואיפה היית. אנשים הרי לא יודעים איפה הם היו לפני חודש".