תעשיית הקונספירציות מאחורי הקורונה

מאז פרצה מגיפת הקורונה הופיעו ברשתות החברתיות מאות "עצות" רפואיות כביכול, בנוגע למחלה ולנגיף. רופאים: "זה מסוכן מאוד".

ניסן צור , כ"א באדר תש"פ

לבושים בחליפות מגן נגד נגיף הקורונה
לבושים בחליפות מגן נגד נגיף הקורונה
צילום: רויטרס

כמעט כמו בכל שעת משבר עולמי, מאז פרצה מגיפת הקורונה ברחבי העולם לפני מספר שבועות, החלו בתוך זמן קצר להופיע ברשתות החברתיות "עצות של מומחים" ותאוריות קונספירציה שונות.

בין היתר עסקו העצות השונות בשאלות כדוגמת כיצד ניתן לבדוק את עצמך לבד בבית על מנת לגלות האם חלית בוירוס, כיצד תוכל לטפל בעצמך לבדך, מתי המגיפה תיעלם ועוד.

כל העצות שהחלו להתגלגל ברשתות החברתיות הופיעו "מטעם מומחים" ותפסו תאוצה עצומה בקרב רבים שהאמינו להם.

ד"ר רוברט אטמר, מומחה למחלות זיהומיות בקולג' ביילור לרפואה בטקסס, יוסטון, התייחס בראיון נרחב לרשת CNN לחלק מ"העצות" שהופיעו בימים האחרונים ברשתות החברתיות והפכו להיות ויראליות, ואמר כי מדובר "בתופעה מסוכנת במיוחד". אלו חלק מ"העצות" אליהן התייחס ד"ר אטמר.

1. שתיית מים בכל 15 דקות תגן על גופך מפני הוירוס, מאחר והמים יורידו את הנגיף מהגרון אל הקיבה, שם יהרס על ידי חומצות הקיבה. תגובת ד"ר אטמר: "אין שום הוכחות לכך. גם אם זה היה נכון, אנשים נושמים גם מהאף ולא רק מהפה. זה היה מגן על הפה בלבד, לא על האף".

2. גרגור של מים ומלח יהרוג את הנגיף. אטמר: "בהתבסס על נגיפים אחרים במערכת הנשימה, מי מלח לא מסייעים להרוג את הנגיף".

3. בדיקה ביתית פשוטה לגלות האם חלית בקורונה: עצור את נשימתך לעשר שניות. אם לא השתעלת או חשת אי נוחות בפרק הזמן הזה – אתה בריא. אם השתעלת, אתה סובל מהוירוס: "זה פשוט לא נכון. כאשר מישהו סובל מדלקת נגיפית חמורה, קשה לקחת נשימה עמוקה של עשר שניות ללא להשתעל. אם מישהו מצליח לעצור את נשימתו לעשר שניות בלי להשתעל, לא אומר שהוא אינו סובל מוירוס הקורונה".

4. אם יש לכם נזלת, מדובר בהתקררות בלבד ולא קורונה. סימני הקורונה הם חום ושיעול יבש בלבד: "זה לא מדוייק. נזלת יכולה להיות סימן לשפעת, אלרגיה ומחלות אחרות. מי שסבל מדלקת ריאות כתוצאה מקורונה, סבל גם מליחה בשיעול".

5. אם לקיתם בקורונה – תסבלו גם מדלקת ריאות. הנגיף משתלב בנוזלי האף שנכנסים לקנה הנשימה ולריאות. לכן תסבלו ראשית מספר ימים מכאב גרון, ולאחר מכן דלקת ריאות: "זה לא מדויק. פרק הזמן ממנו סובלים החולים מהסימפטומים של הקורונה משתנה מאדם לאדם, ולא כל אחד יסבול מכאבי גרון".

6. אנשים שלקו בקורונה יסבלו מפיברוזיס ו-50 אחוזי ירידה בתפקוד הריאות עד שיגיעו אל בית החולים, מה שיוביל לנזק בלתי הפיך: "שגוי לחלוטין. המידע השגוי הזה הוא הקשה ביותר. פיברוזיס מתפתח בחלק קטן מהחולים בלבד, ו-80 אחוזים מחולי הקורונה סובלים מהסימפטומים הקלים ביותר של המחלה. תקופת הדגירה של הקורונה היא בין יומיים לשבועיים, התסמינים מתחילים בדרך כלל חמישה-שישה ימים לאחר ההידבקות, כאשר השבוע הראשון כולל שיעול, כאבי גרון, חום וכאבי שרירים. רק מיעוט של חולים יחווה בשבוע השני תסמיני נשימה חמורים וסכנה לפיברוזיס".