מנדלבליט מגבה את השימוש בשב"כ

"ככל זכות, אף הזכות לפרטיות אינה מוחלטת ויש לאזנה אל מול זכויות ואינטרסים חשובים אחרים ובראשם – הזכות לחיים", ציין עוזר היועמ"ש

ערוץ 7 , כ"ג באדר תש"פ

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
Photo by Tomer Neuberg/FLASH90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מעניק גיבוי לשימוש שעושה משרד הבריאות בסיוע השב"כ באמצעים דיגיטליים למעקב אחרי חולי קורונה.

"בעקבות האיום רחב ההיקף המונח לפתחה של מדינת ישראל בימים אלה, נקבע על ידי הממשלה ההסדר הנדון, לשם מתן מענה אפקטיבי בהתאם לעמדת גורמי המקצוע הנוגעים בדבר, תוך הנחת הסדרי פיקוח ובקרה וגידור הסמכויות הרלוונטיות", נאמר בתגובה ששיגר עוזרו של היועמ"ש, עו"ד גיל לימון, לעו"ד תהילה שוורץ אלטשולר ועו"ד רחל ארידור הרשקוביץ מהמכון הישראלי לדמוקרטיה.

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

לימון ציין כי בהפעלת האמצעים יש אמנם פגיעה בפרטיות, אולם, "ככל זכות, אף הזכות לפרטיות אינה מוחלטת ויש לאזנה אל מול זכויות ואינטרסים חשובים אחרים ובראשם – הזכות לחיים".

בין היתר ציין לימון, "אופן פעילותו של שירות הביטחון הכללי בהקשר זה נקבע בנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. בתוך כך, יש לציין כי נקבע מספר מצומצם של גורמים בשירות המוסמכים לעסוק בעניין זה ואף נקבע איסור פלילי ייעודי שלצידו עונש מאסר עד 3 שנים על העברת מידע שלא לתכלית המפורטת בתקנות".

"כך גם באשר להוראות שנקבעו לעניין אופן השימוש במידע במשרד הבריאות, המעוגנות בנוהל ייעודי של משרד הבריאות שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ובו נקבע מספר מצומצם של בעלי תפקידים המוסמכים לעיין במידע, לאחר שתובהר להם המשמעות הפלילית של שימוש במידע בניגוד להוראות, כאמור", הוסיף.

לדברי עו"ד לימון, "בשאיפה, עם הקמתה של ועדה מוועדות הכנסת אשר תאפשר הליך חקיקה מלא או לכשתקום ועדה זמנית מתאימה, ניתן יהיה להביא את ההסדר לדיון במסגרת פיקוח פרלמנטרי, כפי שהתכוונה הממשלה לעשות, כאמור, מלכתחילה".