ברכת הקורונה - חזרה הביתה

ברכת הקורונה מזמנת לנו להחזיר עטרה לערך המשפחה. המשפחה שלנו היא הדבר החשוב, היפה והטוב ביותר שיש לנו וראוי להשקיע בה מאמצים.

כרמית פרויס , כ"ו באדר תש"פ

משפחה, בית. אילוסטרציה
משפחה, בית. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בימים אלו התחושה הטבעית היא שהקרקע נשמטת לנו מתחת לרגליים (או להרגלים) אך אם נתבונן היטב בדרכי ההשגחה נבחין שההתכנסות אל תוך הבית פנימה, החזרה למשפחתיות, לטבעיות היא ברכה גדולה מאד.

חוסר וודאות הינו מרכיב הגורם לתסכולים רבים, ומהווה זרז להצפת מתחים ואף ליצירתם, יתכן ונפגש עם מתחים בתחום הזוגי, החינוכי, הכלכלי והבריאותי. זה הזמן לשלוף את הנשק המנצח שלנו והוא "אמונה ובטחון" ולזכור שהקב"ה משגיח על כל אחד מאתנו, השגחה פרטית מדויקת ומדוקדקת. כאילו היינו בנים יחידים. הוא לא יצא לחל"ת ולא לפנסיה הוא ממשיך להנהיג את העולם.

ונחנו מה ? אנחנו בני אדם ולא מלאכים ואנו חוששים אולי קצת מודאגים??? חשוב שנדע שהמצב החדש אינו איום אלא אתגר. יש לנו כזוג וכמשפחה את המחויבות אחד לשני ויש בנו את הכוחות והיכולות להתמודד עם האתגר.

איך?

  • נשוחח על הכל, כולל החששות באופן פתוח, נעניק מידע מותאם לילדים ונשרה רוגע ובטחון.
  • נהיה קשובים לרגשות שלנו, נביע אותם במילים ונפעל לוויסותם באמצעות מחשבות חיובית. (הכל טוב, הכל לטובה, מחכה לנו שפע גדול...)
  • נמצא ונעצים דברים נעימים שהמצב מזמן לנו כמו : זמן איכות זוגי ומשפחתי, אפשרות לשכלל את התקשורת הבינאישית שלנו, מתן וקבלת תמיכה חם ואהבה, יצירת חוויות משותפות.
  • נפעל לחיזוק החוסן הנפשי של כל אחד מבני הבית והעמידות המשפחתית בתנאי לחץ באמצעות יציאה מיידית מההלם וחזרה לתפקוד מלא. ניתן לבנות סדר יום חדש בבית, ולקבוע חוקים וכללים מותאמים למצב, כמו: שמירה על הנהלים של משרד הבריאות,שימוש במסכים, חלוקת תפקידים...
  • נעניק אהבה ללא גבול וגבולות באהבה.
  • נשמור על מערכת חיסונית נפשית תקינה. נכניס שמחה מוזיקה, ריקודים, פעילות גופנית,צפייה בהצגה (עם פופקורן...) הכנת מתכונים מיוחדים. העיקר להיות פעילים ושמחים.

נרחיק את ההקפדה בתוך הבית,, נתרחק ממחלוקת, נסיר דאגה, כעס ועצבות מהלב. ואם חלילה רגשות אלה מתעקשים לבקר, נכין משפט קבוע שישמש לנו כמנטרה שנגיד באופן אוטומטי כשזה קורה כמו :הכל בידי שמיים ואני מושגח, השמחה היא התרופה, מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד, מי שמאמין לא מפחד. ועל זו הדרך, כל אחד יתחבר למשפט שמחזק אותו.

  • נהיה קשובים לחצי השני שלנו ונבדוק האם הוא משדר אותות מצוקה. אם כן נעודד את השיח בבחינת "דאגה בלב איש ישיחנה " נקשיב ונכיל את הרגשות, לא נבטל בהינף יד רגשות של הזולת, כיון שעם רגשות לא מתווכחים ! מה שכן ניתן לעשות זה לנסות להעניק פרשנות אחרת למציאות, או לבחור זווית ראיה חדשה, שונה אופטימית.
  • נזכיר לבני המשפחה שכל דבר לא נעים הוא בר חלוף, ונעבור את זה ביחד.

יחד היא מילת המפתח, ביחד ניתן לעבור כל אתגר, כל מכשול ואף משבר ( שלא יבוא בעזרת השם ) ביתר קלות. ויחד תצאו מחושלים, חזקים ואוהבים יותר.

כחלק ממערך ההתנדבות של לכתחילה נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה בנושא זוגיות ומשפחה מוזמנים להתקשר : 052-3795001.