הליכוד: הדחת אדלשטיין תחסל את האחדות

בליכוד טוענים: הסיבה שלפיד מתעקש על ההדחה היא כדי לסכל את ממשלת האחדות וכדי "להעביר בכנסת חוקים אנטי דמוקרטיים נוסח איראן".

חזקי ברוך , כ"ו באדר תש"פ

בליכוד מאיימים. אדלשטיין ונתניהו
בליכוד מאיימים. אדלשטיין ונתניהו
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

בליכוד הבהיר בצהריים (ראשון) כי הדחת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תביא להפסקה מוחלטת של המגעים על הקמת ממשלת אחדות ותחסל למעשה סופית את האפשרות להקמת ממשלה כזו.

"הדחת יושב ראש הכנסת תחסל את ממשלת האחדות ותביא בהכרח לבחירות רביעיות", נאמר בהודעת המפלגה, "זה יהיה צעד של חוסר אחריות מזעזע בזמן מגיפת הקורונה העולמית, שלא הייתה כמותה במאה השנים האחרונות".

"מה שאזרחי ישראל רוצים עכשיו זה שלא נעסוק בהדחות אלא נאחד כוחות", אמרו בליכוד והוסיפו, "הצעת האחדות המוסכמת עם 'כחול לבן' קובעת שראש הממשלה נתניהו יכהן שנה וחצי ולאחריו יכהן בני גנץ לתקופה זהה. בזמן שראש הממשלה נתניהו יכהן, תפקיד יו"ר הכנסת ותפקיד שר האוצר, הנחוצים להעברת התקציב וניהול משבר הקורונה, יהיו בידי 'הליכוד'. תפקידי החוץ והביטחון יהיו בידי 'כחול לבן'. לאחר מכן, בתקופת כהונתו של בני גנץ כראש ממשלה, התפקידים יתחלפו".

"הסכם הגיוני זה נקבע כדי לאפשר לראש הממשלה המכהן להעביר חקיקה ותקציב בכנסת כדי לנהל את ענייני האוצר והכלכלה, דבר שהוא חיוני שבעתיים בזמן של מגיפה עולמית ומשבר כלכלי חסרי תקדים", הסבירו בליכוד.

"ראש הממשלה לא יוכל לעשות זאת מול יו״ר כנסת לעומתי. יאיר לפיד יודע זאת. הסיבה האמיתית שהוא מתעקש על הדחת יו״ר הכנסת היא כדי לסכל את ממשלת האחדות וכדי להעביר בכנסת חוקים אנטי דמוקרטיים נוסח איראן", טענו בליכוד.

בליכוד הסבירו עוד, "חוקי איראן אלה ימנעו מראש הממשלה נתניהו לכהן כראש הממשלה ולהתמודד בבחירות ישירות לראשות הממשלה, שלפיד מתכנן לקיים כבר בקדנציה הזאת בזמן המשבר. זה לא יאומן. בשום דמוקרטיה אין חוקים כאלה. צעדים אלה יביאו לזעם ציבורי עצום ולריסוק הדמוקרטיה הישראלית, דווקא בעת שאנו חייבים להתאחד למען הצלת חייהם של אזרחי ישראל".

"אם כחול לבן ידיחו את יו״ר הכנסת, המגעים לאחדות ייפסקו מייד. כחול לבן יהיו אחראים לתוצאות", הדגישו בליכוד לסיום.

ממפלגת כחול לבן נמסר בתגובה, "הניסיון של הליכוד להציב אולטימטומים ולפגוע בדמוקרטיה מראה שנתניהו רוצה לגרור את ישראל לבחירות רביעיות גם בשיאו של משבר שמחייב את כולנו לפעול למען אזרחי ישראל בממשלה ובכנסת. מקום המדינה, יו"ר כנסת נבחר תמיד על ידי רוב חברי הכנסת - וכך יהיה גם הפעם".