שעון הקיץ יידחה? ראש המל"ל יכריע

למרות יוזמת השר דרעי לדחות את הפעלת שעון הקיץ והחלטת היועץ מנדלבליט לאשר את המהלך, דחיית שעון הקיץ בספק.

חזקי ברוך , כ"ו באדר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ראש המל״ל, מאיר בן שבת, יצטרך להכריע בנושא דחיית שעון הקיץ עליו המליץ היום (ראשון) שר הפנים אריה דרעי.

דרעי יזם את דחייתו בחודש של שעון הקיץ שאמור היה להתחיל בלילה שבין יום חמישי ליום שישי השבוע, כדי לצמצם את שהיית תושבים בשעות אור נוספות ולצמצם את הסיכון בהימצאות במרחב הציבורי בימי מגפת הקורונה.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נתן אור ירוק למהלך אולם ברשות התקשוב הממשלתית ובמטה ״ישראל דיגיטלית״ הודיעו כי תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים.

כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ.

רשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״ ציינו עוד כי במצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, העדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, יקשו על ביצוע השינוי.

לאור זאת, ובשל חשיבות דחיית שעון הקיץ בשל הדחיפות להישאר בבתים, פנה השר דרעי לראש המלל, מאיר בן שבת, בבקשה למצוא פיתרון למצב שנוצר.