הרב מני אבן ישראל: הסיפור שלנו צריך להמשיך להיות מסופר

הרב מני אבן ישראל עונה לשאלות של המשכיות לימוד תורה בזמנים בהם אין מסגרת והכל תלוי בכוח הרצון של האדם. "להתחייב ללימוד".

ניצן קידר , כ"ח באדר תש"פ

הרב מני אבן ישראל
הרב מני אבן ישראל
צילום: לוי דוד

הרב מני אבן ישראל, מנכ"ל מרכז שטיינזלץ, מדבר על חשיבות קביעת הזמנים בלימוד התורה, דווקא בעת משבר הקורונה כשהלמידה תלויה בעיקר בכוח הרצון.

"העם היהודי עבר את פרעה ויעבור גם את זה. אנחנו עם חזק בעל מסורת לימודית וערכית שתוכל לעמוד במפגעי הזמן הזה. נותר לנו להמשיך הלאה את חיינו, את המסורת שלנו, את הקשר שלנו אחד לשני ולקב"ה ואפשר גם ללמוד כמו שצריך", אומר הרב אבן ישראל לערוץ 7.

לדבריו, לשם כך אפשר לנצל את הטכנולוגיות המתקדמות הקיימות בשוק. "הטכנולוגיה שיש בידינו היא מדהימה. יש היום יכולות אינסופיות ללימוד אלטרנטיבי - חברותא דרך הטלפון או אם רוצים לראות את הזולת יש יישומים אחרים. אפשר למצוא חברותות בכל נושא. כיוון שזה לא בישיבה וזה קורה בזמנים שלנו אנחנו צריכים לקחת את ההחלטה הזו, לקום בבוקר ולהתחייב ללימוד הזה. לנצל את הכלים הטכנולוגיים לדברים שבקדושה".

"קשה מאוד גם להתפלל במניין כל בוקר וזה משנה את כל סדר היום. אנשים שרגילים לקום כל בוקר לשחרית מוצאים את עצמם כמעט באפס מעש. אם שחרית היתה לוקחת לי שעה בבית הכנסת, עכשיו זה רק שלושים דקות. המחוייבות שלנו היא לקחת את הזמן הפנוי וללמוד, באופן כזה שלא ייאש אותנו ושנמצא דרך כל יום ללמוד עוד קצת", הוא מוסיף.

לרב אבן ישראל יש גם עצה משלו. "אישית, אני מאוד אוהב ללמוד חומרים שאפשר לסיים איתם משהו. כמו דף יומי, או מסכת קטנה שאפשר לסיים בזמן הרבה יותר קצר. אפשר ללמוד תנ"ך כמו שצריך, בסדר המסורה של שלושה או ארבעה פרקים ליום. צריך רק לעגן את זמני הלימוד בצורה רצינית ולעמוד בהם. אנחנו צריכים לדון בהמון שאלות מחדש בימים הללו כדי לנסות להגיע למצב שבו הסיפור שלנו ימשיך להיות מסופר - והלימוד הוא אחת הדרכים לכך".

גם פסח מקבל מימד אחר ושונה בימי קורונה. "אנחנו במשך אלפי שנים מדברים על 'הא לחמא עניא', להביא אורח הביתה. אנחנו כעת דנים אם בכלל אפשר לעשות את זה. אלו דברים שמעולם לא היו בעברנו וצריך לדון בהם מחדש".