72 מבני הפלשמורה עלו לישראל

העולים יגיעו למרכז קליטה בצפון הארץ, אך קודם לכן ישהו במשך שבועיים בבידוד באכסניה שהוכנה עבורם סמוך למרכז הקליטה.

יוני קמפינסקי , כ"ח באדר תש"פ

העולים החדשים
העולים החדשים
צילום: מיכאל דימנשטיין/לע״מ

72 עולים מבני הפלשמורה באתיופיה נחתו הלילה (שלישי) בישראל, בהמשך להחלטת הממשלה להעלות 398 עולים נוספים מאתיופיה.

לפני כחודש עלו 43 עולים וכעת הצטרפו 72 חדשים. הם יגיעו למרכז קליטה בצפון הארץ, אך קודם לכן ישהו במשך שבועיים בבידוד באכסניה שהוכנה עבורם סמוך למרכז הקליטה.

במהלך תקופת הבידוד ילוו העולים על ידי אנשי צוות שיסייעו להם בכל הנדרש ולאחריה, כאמור, ישתלבו כנהוג במרכזי קליטה בארץ.

שר העלייה והקליטה יואב גלנט: "מדינת ישראל היא ביתו של כל יהודי באשר הוא. גם בימים אלו, אנחנו ממשיכים בקליטת העלייה, תוך התאמה להנחיות משרד הבריאות.

''אני שמח וגאה כי הצלחנו להביא גם ליישום החלטת הממשלה בדבר המשך העלייה מאתיופיה, ולעמוד בהתחייבותינו להעלות בהדרגה את יתרת בני הפלשמורה ולאחד אותם עם בני משפחותיהם בישראל", הוסיף גלנט.

בסוכנות היהודית מציינים שהעלייה לישראל נמשכת בימים אלה תוך הקפדה מקיפה אחרי הנחיות משרד הבריאות והגורמים המוסמכים בישראל. מאז פרוץ המשבר בראשית מרץ ועד היום עלו לארץ בסיוע הסוכנות היהודית כ 880 עולים מעשרות מדינות ובהם מארה"ב, רוסיה, ברזיל, ארגנטינה, צרפת, בריטניה, אוקראינה, אוסטרליה והעולים שהגיעו הלילה מאתיופיה.

הגעת העולים לישראל מתבצעת בסיוע תרומות של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, קרן היסוד, השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים וידידים אוהבי ישראל מהעולם.

תהליך העלייה לארץ הוא תהליך ארוך ומתמשך ועולים רבים שהגיעו בחודש מרץ, כבר מכרו את ביתם והתפטרו ממקומות עבודתם עוד לפני פרוץ המשבר. כ- 100 עולים מכל רחבי העולם החליטו להשהות את עלייתם בתקופה הזו ולדחות אותה עד להתבהרות המצב. בתקופה הזו של השנה, העלייה לישראל מבוססת בעיקר על הגעת בודדים ומשפחות ולא על טיסות העולים הקבוצתיות המאורגנות בקיץ.

בעקבות המשבר מפעילה הסוכנות היהודית, בשיתוף עם משרד העלייה והקליטה ובתיאום עם משרד הבריאות, נוהל חירום מיוחד ומקיף להגעת עולים בתקופה הקרובה ולקליטתם הבטוחה בארץ, בהתאם להנחיות המלאות של הרשויות המוסמכות. על פי הנוהל - כל עולה נדרש לחתום עוד לפני עלייתו על המקום שבו ישהה בבידוד ביתי מיד עם הגעתו לישראל ולהתחייב לפעול על פי נוהלי משרד הבריאות.

הסוכנות היהודית מפעילה חדר מצב בינלאומי בירושלים מאויש באנשי מקצוע דוברי שפות שונות שמלווים כל עולה עוד לפני הגעתו בהתאם להנחיות המלאות של משרד הבריאות הישראלי והגורמים המוסמכים בישראל ונותנים מענה למאות פניות מרחבי העולם מדי יום. לקראת העלייה גם הפיקה הסוכנות היהודית סרטוני הדרכה לעולים בשפות שונות עם הנחיות משרד הבריאות וכל עולה מלווה ומונחה אישית לפני הגעתו על ידי אנשי המקצוע של הסוכנות. בתקופת הבידוד העולים מקבלים ליווי של אנשי הסוכנות היהודית, בעיקר מרחוק, ביחד עם משרד הקליטה וגורמי הקליטה ברשויות המקומיות, כדי לסייע ככל הנדרש.

על פי נתוני הסוכנות היהודית, עד ליל הסדר צפויים להגיע עוד כ- 200 עולים מכל העולם.

יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג: ״זוהי עת לערבות הדדית ולסולידריות חברתית בישראל, בעם היהודי ובעולם כולו. אנחנו פועלים לסייע לקהילות היהודיות ברחבי העולם, מפעילים אמצעים טכנולוגיים כדי להמשיך בפעילות שוטפת באזורים בהם לא ניתן לפעול בשטח וכמובן ממשיכים בעליה למדינת ישראל, כשלנגד עינינו עומדת בראש ובראשונה הדאגה לשלום הציבור בארץ ובעולם."