"אני אהיה האיש הכי עשיר בעולם"

הילד שכולם זלזלו בו, מנהל חברה שמגלגלת סכומי עתק בחודש. נהוראי קליין, רק בן 15 וחצי, מתראיין לראשונה ומספר על ההצלחה.

אליה עמר , א' בניסן תש"פ

נהוראי קליין
נהוראי קליין
צילום: באדיבות הצלם

מכירים את הפרסומות הקופצות של בני נוער שמספרים על קורסים לשיווק באינטרנט והכסף שאפשר לעשות מזה? אז בדיוק במצב כזה הייתי כשקיבלתי את המייל המפתיע הבא: "היי אליה. קוראים לי נהוראי קליין, אני בן 15 וחצי וכיום אני מנהל את חברת ZCommerce, הייתי שמח להתראיין כדי לספר את סיפור החיים שלי".

גיגול מהיר על ZCommerce נותן הרגשה שמישהו מאוד רציני עומד מאחורי המייל הזה ולא ילד בן 15 וחצי. אתר החברה מרשים ביותר ואני נדהם לגלות שזו חברה שמגלגלת סכומים גדולים ומחזיקה עשרות עובדים.

תוך כמה ימים מצאתי את עצמי עומד בכניסה לבניין משרדים מרשים ברמת החייל, אחת מזירות ההיי-טק המרכזיות בישראל.

אני עולה לקומה החמישית וביציאה מהמעלית נהוראי פוגש אותי. בדרכנו למשרד אני שם לב שהוא מחלק הוראות לאנשים, בני פי שניים מגילו. בזמן שאנחנו ממשיכים ללכת בין עשרות המשרדים נופל לי האסימון.

"כבר מילדות הייתי יזם בנשמה. אם זה בגיל 6 שהייתי מוכר חמצוצים בכיתה ואם זה בגילאים יותר מאוחרים כשפתחתי דוכנים בימי העצמאות בכל שנה. תמיד החיידק הזה בער בי".

היזמות התבטאה גם בלימודים?

"תמיד הייתי ילד מופרע. בחטיבה ובתיכון נכשלתי ברוב המבחנים. אבל כל הזמן היו לי דיונים עם המורים על מידת הנחיצות של בית הספר. בכיתה ז' עברתי לתיכון בעיר מגוריי וזאת התקופה שבה התחלתי ללמוד על שיווק ופרסום באינטרנט".

איך נחשפת לתחום, מישהו לימד אותך?

"לא, לא היה לי כסף לקורסים אז קראתי באינטרנט המון תוכן חינמי על הנושא. כשנחשפתי לתחום הזה, הבנתי כמה כסף אני יכול לעשות באינטרנט וסוף סוף הבנתי שמצאתי את מקומי כיזם וזה מה שאני רוצה לעשות".

הצלחת לשלב בין הלימודים בתיכון לבין תהליך ההתמקצעות שלך?

"לא ממש, מכיתה ז' התחלתי להבריז ולהיעדר מהתיכון. המערכת לא הבינה אותי ולא עזרה לי. במערכת החינוך אין תשובה לילדים מסוגי ולכן לא הצליחו להתמודד איתי".

סביבתו של נהוראי לא ממש התלהבה מהעיסוק החדש שלו. "המשפחה, החברים, המורים, כולם תמיד זילזלו ולא האמינו בי בשום צורה. המורים אמרו לי שלא יצא ממני כלום ושכדאי לי להפסיק לחלום ולחזור לקרקע - להתרכז בלימודים. אבל זה לא ייחסתי לזה חשיבות, האמנתי בעצמי והלכתי בדרך שלי עד הסוף".

יש לי תחושה שמינפת את הביקורת לכיוון חיובי.

בדיוק. הביקורת שלהם רק גרמה לי לרצות להוכיח. לכולם שאני מוכשר ושאני אצליח בדרך שלי למרות שהם לא מאמינים לי.

כל זה ממשיך עד סוף כיתה ט' אז נקרא נהוראי פגישת אזהרה בהשתתפות הוריו, מנהל בית הספר, וקב"סית (קצינת ביקור סדיר, אחראית מטעם משרד החינוך לפקח על הגעת תלמידים לבית הספר. א"ע) מטרת הפגישה היא לנזוף בנהוראי בפני הוריו על התנהגותו ואי הגעתו לבית הספר.

באיזה מצב כלכלי אתה נמצא בתקופה הזאת?

"במהלך כיתה ט' פתחתי חנויות איביי מצליחות שהזרימו לי סכום יפה. לצערי לקראת אמצע השנה איביי סגרו לי את החנויות בגלל שספק עשה לי תרגיל והשאיר אותי בלי שקל. הגעתי למצב נורא, לא היה לי כסף ולא היה לי מספיק ידע. פה התחילה תקופה קשה. התחלתי ללמוד שיווק דיגיטלי, וסדר היום שלי היה מטורף. בשבע קמתי ללימודים ובשתים עשרה הברזתי ועבדתי בעבודות מזדמנות כדי להרוויח כסף שאוכל להשקיע בו בתחום החדש שלמדתי. בשבע בערב חזרתי הביתה וברוב הלילות הייתי ער עד ארבע לפנות בוקר , לומד שיווק ומשקיע בפרויקטים באינטרנט. כשהתעוררתי בשבע בבוקר ליום חדש – הייתי מגלה שהפסדתי את כל הכסף שעבדתי עליו במשך היום".

מה חיזק אותך בכל התקופה הזו?

"החלום שלי להצליח והידיעה שאני נמצא בתקופה של למידה מטעויות. שדווקא מהכישלונות אני אתרומם ואגשים את החלומות שלי".

ומה קרה לאחר אותה פגישת אזהרה?

"ההורים שלי ביקשו ממני להפסיק עם העיסוק ביזמות באינטרנט כיוון שאני לא מצליח בזה ובנוסף זה פוגע לי בלימודים. לאחר שיחה ממושכת עם הוריי הגענו להסכם: החופש הגדול לפניי, יש לי חודשיים וחצי להוכיח להם שאני יכול להצליח. אם אעמוד בתנאי הזה – אז הוריי יסכימו לי להירשם לבית ספר אקסטרני עם תנאים מקלים בלי דרישה לתעודת בגרות".

נהוראי מחליט לעשות הכל כדי לעמוד בהסכם. באותו חופש גדול הוא עובד בקצב מסחרר – 13 שעות ביממה ומתחיל להרוויח כסף. לאחר כחודש הוא פותח משרד בבורסה ברמת גן ושם הוא מקבל את הדבר שהיה הכי חסר לו - סביבה תומכת. הוא מתחיל להכיר אנשים שמאמינים בו ורואים את הפוטנציאל החבוי בו. לאחר תקופה קצרה אך עמוסה נהוראי מחליט להתקדם, ותוך חצי שנה מאז שעזב את בית הספר – הוא מקים את חברת ZCommerce שעוסקת בשיווק אינטרנטי.

אתה מתכוון לצמוח מכאן הלאה? יש לאיפה להתקדם?

"כמובן. מה שהחזיק אותי מגיל קטן היה הרצון התמידי להתקדם. אני מתכוון בעתיד לעבור לענף ההשקעות ואני כבר בתקופה הנוכחית נמצא במגעים לפתיחת חברת השקעות ופיננסים. זה נכון שהענף טומן בחובו הרבה סיכונים, אך יחד עם זאת זה גם הענף הכי רווחי בעולם. לא מפחיד אותי להפסיד כסף, אפילו לא את כל מה שיש לי. אני לא עובד כדי להרוויח כסף ולספור את השטרות, אלא כדי לכבוש יעדים שהצבתי לעצמי ולהגשים את החלומות שלי. כיזם, זה הכיף שלי וההנאה שלי בחיים. ואני אומר לך כבר עכשיו – אני אהיה האיש הכי עשיר בעולם".

זו לא שאיפה קצת מוגזמת?

"זה גם מה שכולם אמרו לי בכיתה ט', זוכר? ותראה איפה אני עכשיו. כדי להצליח אני חייב לכוון גבוה, רק ככה מגיעים רחוק".

מה אתה חושב על מערכת החינוך?

"תשמע, כמובן שחייב לשנות את המקצועות הנלמדים בבתי הספר למקצועות שבאמת יהיו רלווניים לחיי התלמידים בעתיד, כמו כלכלה וזוגיות. אבל חוץ מזה? לדעתי מערכת החינוך מתאימה לרוב האנשים בעולם. רוב האנשים בעולם רוצים לעבוד מ-9:00 עד 17:00, להרוויח שכר נחמד וזהו. אין בזה שום דבר רע – זה לא שהשאיפות שלי יותר טובות מהשאיפות שלהם. אנחנו פשוט לא אותו סוג של אנשים, ולאנשים כמוני – מערכת החינוך לא מתאימה"

מזוית מקצועי, מה אתה חושב על כל הפרסומים לקורסים למסחר באינטרנט שמתפרסמים לאחרונה?

"אני חושב שרוב רובם של המפרסמים האלה רוצים כמובן בסופו של דבר רק להרוויח כסף לעצמם ולאו דווקא לעזור לאחרים שרוצים להצליח. לכן, הייתי ממליץ ללכת ללמוד קורסים כעין אלה רק אצל אנשים שהוכיחו את עצמם ואת ההצלחה שלהם - ולא אצל כל אחד שעושה פרסומים ביוטיוב".

לסיום, יש לך מסר לקוראים שלנו?

"כן. אני רוצה לקרוא לכל אדם שיש לו חלום ללכת בעקבות החלום שלו ולא לוותר לעצמו. בסופו של דבר אני מאמין שכל אחד יכול לקחת את התחום שהוא אוהב ולהתמקצע בו. ותמיד תזכרו: סגלו לעצמכם צורת חשיבה נכונה – מכוונת גבוה וממוקדת מטרה, חפשו סביבה תומכת אך ביקורתית ואל תתייחסו לכל מי שמזלזל בחלומות שלכם. החיים רצופים עליות וירידות, אל תתנו לירידות לכבות את הלהט שלכם".