פורר: בלי תכנית - ניזום חקיקה

יו"ר ועדת הכספים תקף בדיון על המשבר את מנכ"ל האוצר על אי הצגת תוכנית ברורה, "מה שקיבלנו זה אוסף נתונים, לא פתרון לשום דבר".

חזקי ברוך , א' בניסן תש"פ

עודד פורר
עודד פורר
צילום: קובי ריכטר/TPS

בתום ישיבת ועדת הכספים הזמנית לעניין הסיוע למשק, נוכח נגיף הקורונה, במהלכה הציג מנכ"ל משרד האוצר את עמדת המשרד, סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר את הדיון.

פורר הבהיר שהדברים שהוצגו אינם מספקים, והציג תוכנית סיוע למשק שתקדם ועדת הכספים במידה שהאוצר לא יציג תוכנית סדורה.

"אני חושב שמה שהוצג לפנינו זה לא תוכנית כלכלית, זה אוסף של נתונים, היא לא פתרון לשום דבר. אתה רואה את היקף הבעיות ממספר האנשים שיושבים בפני הישיבה הזו בשיחת הוידאו, כל אחד מהם זה עולמות, אתם לא מבינים לצערי את גודל האירוע", תקף פורר.

לדבריו, "אם לא תקבלו החלטה על מה מתקבעים ומה הולכים, תמצאו עצמכם אחרי פסח כאשר ל-50 אחוז מהמובטלים לא יהיה לאן לחזור. אני לא רוצה לדבר על עצמאים, ועסקים קטנים וחברות ענק שיפלו ויפילו איתם באפקט דומינו. במקום לייצר שקט, אתם עושים הפוך".

"אם אתם לא תהיו, ועדת כספים תהייה המייצבת. דרך המלך שהממשלה מביאה תוכניות טובות ואנחנו מקדמים אותן, אך כרגע אנחנו לא שם. לכן במקביל אנחנו נבקש מהיועצת המשפטית של הוועדה לנסח הצעת חוק הנוגעת לקרן מס יחוס שתיתן זריקה לעסקים, הצעת חוק איחוד שנים לעניין תשלום מס הכנסה ודו"חות, הצעת חוק של קרן פיצויים מיוחדת", ציין פורר.

פורר הסביר כי "כל הצעה תעביר מיליארד ש"ח לאחד מחמשת המשרדים הבאים: פנים, כלכלה, בריאות, רווחה, תיירות, כל משרד יוכל להוציא את הכסף באמצעים שימצא נכון, אם בתמיכות או בכל אופציה אחרת. משרד התיירות יודע לפצות את התחום שלו, כך גם משרד כלכלה, הפנים יודע לסייע לרשויות טוב מהאוצר, סה"כ העלות הכוללת היא 5 מיליארד ש"ח. זה בשלב הראשון כדי לתת זריקה. שההצעה תהייה מנוסחת אקרא לכל חברי הוועדה לחתום עליה, כדי שנוכל לקדם זאת במליאה. זה בסה"כ שלב א', לא נרפה מהממשלה לעניין הזה, נמשיך בכך".