הרמטכ"ל כוכבי:
השלכת בקבוקי התבערה ביצהר - אירוע טרור חמור ביותר

נמשכים המאמצים לאיתור היהודים שיידו בקבוקי תבערה לעבר כוח משמר הגבול סמוך ליצהר. ביישוב מבקשים מהמשטרה להרחיק את פעילי הימין.

עדו בן פורת , ב' בניסן תש"פ

הנזק שנגרם לרכב מג"ב
הנזק שנגרם לרכב מג"ב
צילום: דוברות המשטרה

הרמטכ''ל רא"ל אביב כוכבי קורא להוקיע בכל פה את יידוי בקבוקי התבערה הלילה (שישי) לעבר לוחמי משמר הגבול סמוך ליצהר, מעשה שבוצע על ידי יהודים המתגוררים בשולי היישוב.

״השלכת בקבוקי התבערה לעבר כוחות ביטחון הממלאים את משימתם להגנה על אזרחי ישראל היא אירוע טרור חמור ביותר, המבטא פגיעה באושיות המדינה וחתירה תחת מוסדותיה. יש לגנותו ולהוקיע את מבצעיו בכל פה ולוודא את העמדתם לדין", אמר כוכבי.

"נמשיך לפעול במלוא החומרה הנדרשת, תוך שילוב זרועות עם רשויות האכיפה והחוק, נגד הפשיעה שהפכה טרור, על כל ביטוייה, המהווה פוטנציאל להסלמה בגזרה. אני מבקש לחזק את לוחמי מערכת הביטחון העומדים על משמרם וימשיכו לעשות זאת במקצועיות ובמסירות״, הוסיף הרמטכ"ל.

בשעות אלו ממשיכים כוחות צה"ל והמשטרה במאמצים לאיתור היהודים שיידו את בקבוקי התבערה לעבר רכב של משמר הגבול סמוך ליישוב יצהר בשומרון. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו.

עזרי טובי, תושב יצהר ב-17 השנים האחרונות, הביע התנצלות על המקרה החמור וביקש מהמשטרה לסייע במיגור האלימות מצד פעילי הימין המתגוררים בשולי יצהר. "אני מתבייש ומתנצל בשם כל התושבים".

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אמר כי "בזמן שמדינת ישראל מתמודדת עם אתגרים רבים ובהם נגיף הקורונה, בוחר נוער עברייני בגבעת ׳קומי אורי׳ בדרך הטרור ומיידה בקבוקי תבערה לעבר כוחות משמר הגבול שהיו במשימה בטחונית ביישוב.

''מדובר באירוע חמור ביותר שהיה יכול להיגמר בפגיעה בנפש. נפעל באופן נחרץ מול אותם העבריינים. אני מגנה בתוקף אלימות מכל סוג כלפי אזרחים, שוטרים וחיילים ומחזק את ידיהם של לוחמי משמר הגבול״, הדגיש פדן.

בקבוקי התבערה על הכביש
דוברות המשטרה

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח עם מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן ועם מפקד מג"ב ניצב קובי שבתאי בעקבות זריקת בקבוקי התבערה. "ההתיישבות כולה, ואני בתוכה, מגבים ומחזקים את ידי צה"ל ולוחמי מג"ב. אנשי ההתיישבות ובראשם תושבי יצהר מוקיעים בשאט נפש אלימות ופגיעה בחיילי צה"ל, מג"ב וכוחות הביטחון", אמר דגן.

''מדובר בנוער נושר ועברייני מאיזורים רבים בארץ, שמגיעים פעמים רבות לאזור יצהר ויוצרים אירועי אלימות וונדליזם שכולנו מוקיעים בתוקף. אני קורא למערכת הביטחון ללכוד אותם ולהעניש בכל חומרת הדין", הוסיף.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר הבוקר כי ''כוחות הביטחון עובדים למען עם ישראל לילות כימים. אם חס וחלילה יתברר שמדובר ביהודים שזרקו את הבקת"ב זו בושה גדולה ואני מקווה שהם יתפסו וישבו בכלא הרבה שנים. מחזק את ידי תושבי יצהר הגיבורים".

שר החינוך הרב רפי פרץ אמר כי התקרית האלימה חוצה כל גבול, ''אלימות ופגיעה בחיילי צה״ל אשר עומדים על משמר ארצנו היא בלתי מתקבלת על הדעת, היא עבריינות והיא חילול ה׳. אסור לקבל כזו התנהגות בשום אופן. סומך על כוחות הביטחון כי הפורעים יתפסו וימצו איתם את הדין''.

"בושה וחרפה", הגיב אמש שר הביטחון נפתלי בנט. ''אירוע האלימות ביצהר הוא מעשה חמור מאין כמותו. לא אקבל שום גילוי אלימות, בשום מצב ובשום תנאי, ובוודאי שלא כנגד כוחות הביטחון שעומדים על המשמר ומגינים על ביטחון ישראל. הוריתי לכוחות הביטחון לפעול בכל דרך על מנת לאתר את הפושעים ולמצות איתם את הדין".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקרית ומסר "אני מגנה בתוקף את אירוע האלימות החמור נגד כוח מג"ב שבוצע בלילה. כוחות הביטחון שומרים על כולנו. זה פשע בכל עת, אבל פשע כפול ומכופל בעת הזאת כשכוחות מג"ב והמשטרה מסייעים לנו לצלוח את משבר הקורונה".