"ניתן להציל 40 מיליון בני אדם"

מדענים בריטים טוענים כי אם כל מדינות העולם יישמו צעדי חירום ניתן יהיה להציל 40 מיליון בני אדם ברחבי העולם רק בשנה הנוכחית.

ניסן צור , ד' בניסן תש"פ

לעצור את הקורונה
לעצור את הקורונה
צילום: איסטוק

מדענים מאוניברסיטת "אימפריאל קולג'" למדעים ורפואה בלונדון טוענים כי ניתן יהיה להציל את חייהם של 40 מיליון בני אדם עוד השנה, במידה ומדינות העולם ינקטו בצעדי חירום במהירות נגד וירוס הקורונה.

לטענתם "פעילות מוקדמת של בדיקות רבות ובידוד אנשים החשודים כנשאי קורונה, כמו גם ריחוק חברתי ושמירת מרחק, עשויים להיות בעלי השפעה דרמטית ולצמצם את מקרי המוות ב-95 אחוזים. אי אכיפת הצעדים האלו תגרום לאיבוד חיים בקנה מידה עצום".

המדענים בדקו את ההשפעות הבריאותיות של המגיפה ב-202 מדינות ברחבי העולם והשוו מספר תרחישים: שיעורי תמותה אפשריים ללא בידוד ושמירת מרחק, מול שני תרחישים בהם נאכפים צעדי המניעה ובהם בידוד, שמירת מרחק בין אנשים, ריחוק חברתי ובדיקות רבות.

בכל התרחישים נמצא כי מערכות בריאות רבות ברחבי העולם עלולות לקרוס מרוב עומס, ואם לא היו ננקטים אמצעי הזהירות שננקטו עד היום על ידי הממשלות השונות מספר הנדבקים בעולם היה מגיע לשבעה מיליארד, ומספר הקורבנות הגלובלי היה עומד על 40 מיליון רק בשנה הנוכחית בלבד.

אולם אם ינקטו כל צעדי החירום במהירות האפשרית ניתן יהיה למנוע 95 אחוזים ממקרי המוות ולהציל 38.7 מיליון בני אדם ממוות. מדובר בחישוב של 0.2 אחוזי מוות לכל 100 אלף בני אדם. אם יעוכב יישום צעדי החירום והם יינקטו בשלב מאוחר יותר, ניתן יהיה להציל עדיין רק 30.7 מיליון בני אדם בעולם.

"עיכובים ביישום אסטרטגיות לדיכוי ההדבקה בנגיף יוביל לתוצאות גרועות יותר ופחות חיים שינצלו" דיווחו המדענים.