ד"ר מיקי דור: להחמיר את הסגר

בכיר לשעבר במשרד הבריאות מעריך בראיון לערוץ 7 שייבוש של ממשלות ישראל לדורותיהן מנע מוכנות נכונה לנגיף כמו הקורונה.

ניצן קידר , ד' בניסן תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: ISTOCK

האם נגיף קורונה נמצא בשליטה רפואית בישראל? ד"ר מיקי דור, מומחה בניהול רפואי, מרצה בכיר באוניברסיטת אריאל וראש אגף בתי חולים לשעבר במשרד הבריאות, מעריך שהתשובה שלילית.

"להערכתי אנחנו בכיוון נכון וצריך להמשיך בו. להגיד שאנחנו בסיום או בשליטה זה מוקדם מדי. אנחנו נדע יותר עוד שבוע או אולי עשרה ימים. כנראה שעוד לא הגענו לשיא, זה ודאי לא ההתחלה של הסוף, אלא אולי הסוף של ההתחלה''.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר דור, ''אנחנו נדע בתוך שבוע-שבועיים באיזו מידה הסגר החלקי שלדעתי צריך להחמיר בו, עצר את ההתפשטות. ביומיים האחרונים יש סימנים חיוביים, אך מוקדם מדי לדעת".

לדבריו, מערכת הבריאות היתה ערוכה ביכולותיה המוגבלות, אבל לאורך השנים הוזנחה על ידי הדרג הפוליטי. "כשהייתי ראש חדר מצב חירום, הכנו את המערכת להרבה תרחישים. זה כלל רעידות אדמה, פיגועים המוניים ואירועים דומים, כך שבתי החולים אמורים להיות מוכנים. אבל אף אחד לא צפה היקף כזה של חולים".

"במקביל, ממשלת ישראל לדורותיה גרמה לרעב נוראי של מערכת הבריאות. מעט מדי מיטות, מעט מדי רופאים, מעט מדי אחיות. כשהמערכת כולה מורעבת ומלאה במרירות על זה, היא בבעיה כשהיא צריכה לקבל על עצמה משימה נוספת. אין ספק שאנחנו משלמים עכשיו מחיר על הזנחה רבת שנים של מערכת הבריאות. אין ספק שבראש משרד הבריאות עומדים אנשים מעולים.

''אבל יש את הדרג הפוליטי, של השר עצמו, שאמנע מלחלק להם ציונים. מה שקורה אצל החרדים בימים האחרונים ואלה שלא נשמעים להוראות משרד הבריאות ולא מקבלים תגובה הולמת, מדבר בעד עצמו", מוסיף ד"ר דור.

אם אנחנו מחפשים מקום לאופטימיות במידות החום שבקרוב אמורות לנסוק למעלה, ד"ר מיקי דור מבקש להחזיר אותנו אל קרקע המציאות. "כל סיפור הקיץ והחימום זה בינתיים בין אגדה להבעת תקווה. לדעתי צריך לעשות יותר ויותר בדיקות וניטור מאוד מדוייק".

לדעתו, הקורונה כאן כדי להישאר זמן רב. "עד שלא יהיה לנו חיסון אנחנו נטפל במטופלים הקיימים – גם אם ימצאו תרופה טובה - עדיין תישאר אוכלוסייה גדולה חשופה ולא מחוסנת. ההיעלמות המוחלטת של הנגיף תהיה רק כשיצא חיסון של ממש וזה יהיה תוך חצי שנה עד שנה".