העירייה ניצחה: גלריה ברבור תפונה

נדחתה עתירתה של "גלריה ברבור", מוסד השמאל הירושלמי, נגד החלטת עיריית ירושלים שלא להקצות לה את המבנה ברחוב שיריזלי בו היא שוכנת.

ערוץ 7 , ה' בניסן תש"פ

פעילי ימין מפגינים נגד גלריה ברבור. ארכיון
פעילי ימין מפגינים נגד גלריה ברבור. ארכיון
צילום: Lior Mizrahi/Flash90

שופטת בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, תמר בזק רפפורט, דחתה את עתירת "גלריה ברבור" נגד החלטת עיריית ירושלים שלא להקצות לה את הנכס ברחוב שיריזלי בירושלים בו היא פועלת מזה כ-15 שנה.

נציין כי גלריה ברבור היא מוסד בעל נטייה שמאלנית, אשר אירח לאורך השנים פעילויות בעלות אופי פוליטי מובהק הנוטה לשמאל, ובעקבות כך דרשה העירייה מהגלריה להתפנות.

לקריאת פסק הדין לחצו כאן

בין היתר נערך במקום אירוע לזכר חללים ישראלים ופלסטיניים, אירוע שציין את יום הנכבה ואף אירוע השקה לספר השולל את זכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

בעקבות הליך משפטי קודם פנתה הגלריה לעירייה בבקשה להקצות לה את המבנה באופן רשמי, אך העירייה, בתום הליך "טרום הקצאה" קבעה כי המבנה נחוץ לה לצורך פתיחת גן ילדים ולכן היא מסרבת להקצות אותו.

העמותה המפעילה את הגלריה פנתה לבית המשפט לעניינים מנהליים וטענה כי ההחלטה שלא להקצות לה את המבנה בו היא פועלת נגועה באפליה, אך השופטת דחתה את הטענה.

"הלכה למעשה, לא הוצגה תשתית של ממש לטענה כי ההחלטה דנן... שלא לפרסם את המבנה דנן להקצאה, בשל צורך עירוני, הייתה החלטה פוליטית ומשאין העתירה מגלה עילה להתערבות, דינה להידחות. העתירה נדחית איפוא", סיכמה השופטת והעניקה לגלריה חודש לצורך התארגנות לפינוי.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בירכה על פסק הדין, "הצדק ניצח. אני מברכת על פסק הדין של בית המשפט המחוזי לפיו גלריית ברבור תפונה מהמתחם העירוני בירושלים. מוסדות התרבות אינם במה להסתה, וחופש הביטוי לא נותן היתר להסתה".

"זוהי שירת הברבור, לא רק של גלריית ברבור, אלא של כל אותם גופים שעדיין לא הפנימו שתקציב ציבורי לא יממן הסתה וחתירה נגד מדינת ישראל וערכיה", הוסיפה.

חבר מועצת העיר ירושלים, אריה קינג, בירך גם הוא, "אנו עדים להיפוך המגמה, שינוי זה הוא אחת ההבטחות של ראש העירייה משה ליאון ושל סיעת מאוחדים ושינוי המגמה של האטת השפעת השמאל על התרבות בעיר בפרט ועל הנעשה בעירייה בכלל, יחד עם העדפת טובת התושבים על פני טובת מי שהיו מקורבים לבכירים לשעבר בעירייה".

"זוהי מגמה מבורכת שבאה לידי ביטוי בין היתר בנכס שבו עשתה גלריית השמאל הקיצוני ברבור , נכס שלפני כן היה בשימוש תושבי שכונת נחלאות וכפי שהתחייבנו, דאגנו להשבת הנכס לניהול המינהל הקהילתי של מרכז העיר ובנכס צפוי להיפתח מעון לילדי השכונה", הוסיף קינג.

מארגון בצלמו שהוביל את המאבק נגד הגלריה נמסר ''אנחנו מברכים על ההחלטה. המקום שייך לתושבי השכונה ולא לקומץ שהשתמש במקום לפרובוקציות. אנחנו מברכים את ראש העיר הקודם ניר ברקת והנוכחי משה ליאון וכן את שרת התרבות שנלחמו ללא הרף ומודים לחבר המועצה אריה קינג''.