גדעון סער: אסור לוותר על החלת הריבונות

"אנחנו חייבים לעשות את זה כל עוד אנחנו יודעים מי יושב עכשיו בבית הלבן", הדגיש ח"כ סער. ''זה דבר שעליו צריך לעמוד בכל מחיר".

103FM , ח' בניסן תש"פ

חבר הכנסת גדעון סער מהליכוד שוחח עם בן כספית ואריה אלדד על כלל הנושאים הבוערים היום, החל ממעמד העצמאיים בישראל בעקבות התפשטות נגיף קורונה, ועד להחלטה האם להקים ממשלת אחדות רחבה בישראל.

לדבריו, זה יהיה צעד לא נכון להקים ממשלה של 34 שרים שתהיה הגדולה בתולדות המדינה: "אומנם היו בתולדות ישראל ממשלות גדולות, אבל לא נכון להקים את הממשלה המנופחת ביותר בעת המשבר הכלכלי הקשה ביותר. בני גנץ צריך לפתור את בעיית גודל הממשלה".

בפתח הריאיון התייחס באריכות ח"כ סער למצבם של בעלי העסקים הקטנים והעצמאיים בישראל נוכח התפשטות מגיפת קורונה, וההגבלות של משרד הבריאות. "העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים הם בעצם מנוע הצמיחה המרכזי", הסביר סער, "לצערי, יש אפליה בשיעור של מה שניתן כדמי אבטלה לעצמאיים יחידים לעומת מה שמקבלים שכירים. יש הרבה מאוד נקודות, ואני מפרט אותן בפוסט שפרסמתי היום. אנחנו צריכים ללכת לציבור הזה, שהוא בסופו של דבר הציבור שמייצר מיסים שמהם הפעילות של המדינה מתקיימת, וללכת לקראתו".

כששאל אותו אלדד האם המענק שהמדינה חילקה לעצמאיים הוא בלוף, או שהוא לא מחולק נכון, אמר סער שהוא לא בא למתוח ביקורת. "באתי בהתייחסות למגזר אחד - העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. לגביהם נדרשת התייחסות מקיפה, והצעדים שננקטו לא מספיקים". סער טען שהיום, כשעצמאי פונה לביטוח הלאומי אומרים לו לשבת בבית.

"אין לו שום ביטחון תעסוקתי, הוא לא מקבל את מה שהשכיר מקבל, ועל זה צריך להזדעק. אני לא הצעתי רק הטבות לבעלי העסקים והעצמאיים, אלה גם מקור מימון. המגזר הציבורי, שאגב השכר הממוצע בו הוא יותר גבוה מהמגזר הפרטי, צריך להיכנס מתחת לאלונקה, וכל שקל שייחסך שם צריך ללכת למגזר הפרטי. למשל, אמרתי שצריך לטפל בפנסיות התקציביות הגבוהות, למשל, צריך לפנות לכל בעלי השכר הגבוה במשק כולל חברי כנסת, שרים, שופטים, ומנכ"לים ולעשות בו הוראת שעה כמו שעשינו בשנת 2003''.

כספית מיהר לשאול אותו אם הוא היה נוגע בפנסיות התקציביות, וסער מצידו אמר כן, באופן חד משמעי. "נכון, המדינה נמצאת ביחס חוב תוצר טוב, אבל חייבים למצוא מקורות תקציביים אחרים".

לדבריו, מדינות רבות בעולם יכנסו לגירעונות בעקבות נגיף קורונה, ובדיוק בשביל רגעים כאלה מדינת ישראל, שהתנהגה באופן מאוד אחראי בשנים האחרונות, צריכה לסייע לתושבים. "בתוכנית שיש כרגע המון בעלי עסקים נפלו מתוך הרשת שנקבעה בכל הקריטריונים האלה. צריך לגלות נדיבות ברגע הזה, זו לא טובה שאנחנו עושים, זה מהלך שהוא לטובת הכלכלה, וכמובן גם נובע מערבות הדדית וסולידריות חברתית. זה הבסיס לכך שהמשק יצא מהמשבר, ולא יכנס לתקופת מיתון של שנים".

האם המשא ומתן בין גנץ לליכוד הוא אמיתי?

בהמשך הריאיון עברו צמד השדרנים לשיחה סביב ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות. כשנשאל סער מה דעתו על המשא ומתן התקוע בין מפלגת הליכוד לבני גנץ, אמר שהוא איננו יודע מה ילד יום. "מניח שרוב הסיכויים שיהיה הסכם, אבל יש נקודה שמעניינת אותי ואני מאמין שגם אתכם, והיא סוגיית החלת הריבונות בבקעת הירדן, ובהתיישבות היהודית בשומרון וביהודה. על זה חייבים לעמוד. אגב, אני מאמין שראש הממשלה עומד על הנקודה הזו. פה, אסור שיהיה שום וויתור.

''לנו יש חלון הזדמנויות כרגע, ואנחנו חייבים לעשות את זה כל עוד אנחנו יודעים מי יושב עכשיו בבית הלבן. זה הדבר שעליו צריך לעמוד בכל מחיר".

במהלך השיחה נשמעו זעקות ילדים ברקע, ואילו כספית ואלדד התעניינו בפשר העניין. כששאלו את סער עם כמה אנשים הוא נמצא בבידוד הזה סיפר שהוא נמצא בתנאים מאוד מאתגרים עם 5 ילדים בבית, כששניים מתוכם בגיל הגן. "אז פתחת פעוטון", שאל אלדד בחיוך, ואילו סער ענה שהוא גילה שגם לכתוב פוסט בבית הפך להיות לדבר מאוד מאתגר.

ומתנאי בידוד קשים, לממשלה מנופחת?

כנשאל סער האם הוא באמת רציני בקריאתו לא להקים ממשלה רחבה של למעלה מ־30 שרים הסביר למה הוא חושב שהקמת ממשלה בהרכב כזה הוא דבר לא נכון, קל וחומר בתקופה המורכבת בה אנחנו נמצאים. "זה יהיה דבר מאוד לא נכון להקים ממשלה כזו מנופחת, שתהיה הממשלה הכי גדולה שהוקמה בתולדות עם ישראל. בזמן המשבר הזה, הכבד, כשמטה לחמם של רבים נשבר, להתחיל לפצל כל מיני משרדונים זה יפגע באשראי שהממשלה צריכה לקבל מהציבור. זו תקופה קשה גם ככה, וידרשו פה דברים קשים.

''אני טוען שאפשר לפתור את בעיית הפריטטיות בדרך אחרת. למשל, לבוא ולהגיד שנדרש רוב מיוחד לקבלת החלטות בממשלה, ולא רוב של חמישים אחוז. בסופו של דבר הממשלה הזו קמה בתקופה בה אנשים נמצאים ממש בחרדות, אנשים מתמודדים פה עם דברים מאוד קשים. תחשבו על ההורים שיש להם ילדים בחינוך מיוחד, ובימים האלה נמצאים איתם בבית. זו תקופה שצריך לגלות בה רגישות יתר, ועוד פעם, אני לא אומר שצריך ממשלה של 18 שרים, אבל גם להגדלה צריך להיות גבול. עיקר הנטל מצוי כרגע אצל בני גנץ, וצריך למצוא פתרון יצירתי שייתן לו את מה שהוא רוצה".

בהמשך בחר סער להתייחס להתנהלותו של גנץ, ואמר שהוא עשה את הדבר הכי נכון ואחראי שיש, "אני מקווה שהם יגיעו להסכם בימים הקרובים, בסופו של דבר אנחנו צריכים ממשלה יציבה בכדי להתמודד עם המשבר הזה. אנחנו גם צריכים להוריד את מפלס שנאת החינם שהשתוללה פה במשך שנה וחצי. הרי מי בכלל יכול לחשוב על ללכת לעוד מערכת בחירות? ולכן, מכל הבחינות, אני מעריך, ויכול להיות שאני מוהל פה את הערכה בתקווה, שתהיה ממשלה".