מנהיג חדש ללייבור: מזדהה עם הציונות

קיר סטארמר, שרעייתו יהודיה וחלק מבני משפחתו מתגוררים בישראל, מחליף את ג'רמי קורבין שהיה נחשב למי שהוביל קו אנטישמי.

תגיות: בריטניה
ניצן קידר , י' בניסן תש"פ

קיר סטארמר
קיר סטארמר
צילום: REUTERS/Simon Dawson

מפלגת הלייבור יוצאת לדרך חדשה. את ג'רמי קורבין שהוביל את המפלגה לתבוסה בבחירות האחרונות, יחליף סר קיר סטארמר שנבחר כמחליפו.

סטארמר (57) גבר על שתי מועמדות אחרות והבטחת הבחירות המרכזית שלו היא לקחת את המפלגה בחזרה לקונצנזוס, לאחר שקודמו היה מזוהה עם השמאל הקיצוני ובהקשר הישראלי עמד מאחורי אמירות אנטישמיות ואנטי ישראליות רבות.

במהלך הימים האחרונים אף אמר סטארמר כי אם ראש הממשלה בוריס ג'ונסון יקרא לו להצטרף לממשלת חירום לאומית בעקבות משבר קורונה, לא יפסול את ההצעה על הסף.

ג'ונסון פרסם היום הזמנה למפלגות האופוזיציה לקחת חלק בתדרוך רשמי בתחילת השבוע בנוגע לקורונה אך טרם הניח הצעה לממשלת אחדות.

לסטארמר קשר יהודי, עניין חשוב בלייבור שאחרי עידן ג'רמי קורבין שהיה נחשב לסמן אנטישמי ובתקופתו אף התגלו במפלגה מקרים רבים של פעילים שדיברו ופעלו נגד יהודים בכלל ומדינת ישראל בפרט.

רעייתו של יושב ראש הלייבור החדש היא יהודיה ובאחד מהראיונות האחרונים סיפר שיש לו כמה קרובי משפחה בישראל.

כשנשאל על יחסו למדינה אמר "אני מזהה ותומך בציונות כתנועה ובעמדות הציוניות שנחשבות בעיני כלגיטימיות ואף אידיאליסטיות".

בראיון לרשת ה-BBC בנוגע לאנטישמיות בלייבור אמר, "המפלגה לא עשתה מספיק על מנת להתמודד עם הנושא. היינו צריכים לעשות יותר בנושא האנטישמיות. אם אתה אנטישמי, אתה לא יכול להיות במפלגת הלייבור".

"מה שהייתי עושה הוא להוביל ולומר שזו אחריותי להתמודד עם זה. לא הייתי מטיל את האחריות על מישהו אחר. אני רוצה את הקבצים, אני רוצה את המספרים על השולחן שלי כדי שאוכל לפקח על כך", אמר סטארמר.

הוא סיפר כי דרש מראשי מפלגת הלייבור להילחם בצורה קשה יותר באנטישמיות במפלגה, אולם דרישתו לא נענתה. "דרשתי סילוק אוטומטי נגד מי שיתבטא באנטישמיות. אני סבור שאם סולקת מהמפלגה לאחר שהבעת תמיכה במפלגה אחרת, אתה צריך להיות מסולק גם אם אתה אנטישמי".

שר החוץ ישראל כ"ץ הגיב לבחירתו של סטארמר. "אני מברך את קיר סטארמר על היבחרו למנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה. אני מקווה שיקיים את הבטחתו להילחם באנטישמיות שצמחה במפלגה בשנים האחרונות, וכמו מנהיגי לייבור בעבר, יחזק את הידידות בין בריטניה לישראל".