המשימה - להוציא את החולים מבני ברק

הוועדה המיוחדת של הכנסת להתמודדות עם נגיף הקורונה דנה הבוקר (ראשון) במשבר במגזר החרדי בהשתתפות שיחת וידאו עם השר אריה דרעי.

ערוץ 7 , י"א בניסן תש"פ

שר הפנים אריה דרעי הופיע הבוקר (ראשון) בפני ועדת הקורונה בכנסת באמצעות "שיחת וידאו", במסגרת דיון העוסק בנושא ההתמודדות עם משבר הקורונה החריף במגזר החרדי.

"שיעור ההדבקה הגבוה בבני ברק נובע קודם כל בגלל חיי הקהילה הצפופים", הסביר דרעי, "בפורים עוד הייתה מותרת התכנסות של 500 איש יחד, אחר כך זה קרה בבתי הכנסת כשעוד היה מותר להגיע. שני הדברים והצפיפות - זה סיפור ההדבקה".

דרעי ציין, "הייתה מחשבה להוציא חרדים קשישים למלוניות אבל הייתה היענות נמוכה כי אנשים רוצים להישאר בבית. רוני נומה הציע חלופה ולפיה הצבא ישים חייל אחד על כל 5-4 משפחות שיהיה אחראי עליהן. הפתרון נסגר גם מול האוצר ומתברר שהעלות של זה גם יותר נמוכה".

השר הבהיר כי כרגע המאמצים מתמקדים בהוצאת החולים בקורונה מהעיר, במטרה למנוע את המשך שרשרת ההדבקה.

בהמשך התייחס דרעי למצב בערים חרדיות נוספות, "לגבי ערים חרדיות אחרות כמו אלעד ובית שמש, בית"ר עילית ומודיעין עילית - אלו יישובים יותר קטנים עם אוכלוסייה הרבה יותר צעירה".

לדבריו, "הצבא עובד שם טוב. הבעיה המרכזית הייתה שלא עשו מספיק בדיקות. המספרים אומנם לא גבוהים כמו בבני ברק, אבל גבוהים יותר מבמקומות אחרים בארץ".

בנוגע למצב בירושלים ציין השר דרעי, "רוב החולים בירושלים מגיעים מהשכונות החרדיות. בחלק מהשכונות החרדיות בעיר מספר החולים, ביחס לגודל האוכלוסייה, אפילו יותר גדול מבני ברק"

במהלך הדיון ח"כ מיקי חיימוביץ'(כחול לבן) הפנתה שאלה לשר אריה דרעי ושאלה האם הטכנולוגיה של השב"כ לאכן טלפונים סלולריים כדי לבצע חקירה אפידמיולוגית על חולים מאומתים עובדת גם על טלפונים כשרים והאם זה מאפשר לעשות חקירה כזאת על חולים מאומתים באוכלוסייה החרדית ? השר דרעי בתגובה השיב כי אינו יודע מה התשובה לכך.